event burgee venue burgee

Ladies / Novice Summer Series 2018

Maidenhead Sailing Club

Results are provisional as of 14:16 on June 24, 2018

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Menagerie Series
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY 14-04-18 12-05-18 23-06-18 14-07-18 11-08-18 08-09/18 Nett Total
                  2018-05-20 2018-05-27 2018-06-24    
1st Sarah MAyhew   TOPPER 175 1358 3.00 (18.00 DNC) 2.00       5.00 23.00
2nd Jess Smith   RS QBA   1220 6.00 3.00 (18.00 DNC)       9.00 27.00
3rd Olga Olsanikova   WAYFARER 10880 1112 9.00 1.00 (18.00 DNC)       10.00 28.00
4th Georgia McAdam   TOPPER 43950 1358 (18.00 DNC) 18.00 DNC 1.00       19.00 37.00
5th Ellie Gladwyn   LASER 184765 1095 1.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC       19.00 37.00
6th Lesley   LASER RADIAL   1152 (18.00 DNC) 2.00 18.00 DNC       20.00 38.00
7th Claire Boyles   LASER Yellow 1095 2.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC       20.00 38.00
8th Adam Wilkinson   TOPPER 4.2 8844 1400 (18.00 DNC) 18.00 DNC 3.00       21.00 39.00
9th Kate McAdam   TOPPER 24232 1358 (18.00 DNC) 18.00 DNC 4.00       22.00 40.00
10th Robert Edmunds   LASER 137795 1095 4.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC       22.00 40.00
11th Geraint Head   TOPPER T 14 1358 (18.00 DNC) 18.00 DNC 5.00       23.00 41.00
12th     OPTIMIST 1 1665 5.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC       23.00 41.00
13th Jose Cerreris Clara Sanchez RS VISION 1423 1137 (18.00 DNC) 18.00 DNC 6.00       24.00 42.00
14th     RS VISION 1402 1137 (18.00 DNC) 18.00 DNC 7.00       25.00 43.00
15th     TOPPER 16 1358 7.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC       25.00 43.00
16th Steve Smith Polly Smith ENTERPRISE 2285 1135 (18.00 DNC) 18.00 DNC 8.00       26.00 44.00
17th     TOPPER 173 1358 8.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC       26.00 44.00

14-04-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Ellie Gladwyn   LASER 184765 1095 29:53 2 0:27:17 1.00
2 Claire Boyles   LASER Yellow 1095 41:08 2 0:37:34 2.00
3 Sarah MAyhew   TOPPER 175 1358 28:23 1 0:41:48 3.00
4 Robert Edmunds   LASER 137795 1095 48:16 2 0:44:05 4.00
5     OPTIMIST 1 1665 38:43 1 0:46:30 5.00
6 Jess Smith   RS QBA   1220 29:16 1 0:47:59 6.00
7     TOPPER 16 1358 33:39 1 0:49:33 7.00
8     TOPPER 173 1358 37:33 1 0:55:18 8.00
9 Olga Olsanikova   WAYFARER 10880 1112 31:40 1 0:56:57 9.00

12-05-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Olga Olsanikova   WAYFARER 10880 1112 21:34 4 0:19:24 1.00
2 Lesley   LASER RADIAL   1152 24:39 4 0:21:24 2.00
3 Jess Smith   RS QBA   1220 28:56 4 0:23:43 3.00

23-06-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Georgia McAdam   TOPPER 43950 1358 26:26 4 0:19:28 1.00
2 Sarah MAyhew   TOPPER 175 1358 27:04 4 0:19:56 2.00
3 Adam Wilkinson   TOPPER 4.2 8844 1400 30:18 4 0:21:39 3.00
4 Kate McAdam   TOPPER 24232 1358 32:24 4 0:23:52 4.00
5 Geraint Head   TOPPER T 14 1358 30:54 3 0:30:20 5.00
6 Jose Cerreris Clara Sanchez RS VISION 1423 1137 26:43 3 0:31:20 6.00
7     RS VISION 1402 1137 28:01 3 0:32:51 7.00
8 Steve Smith Polly Smith ENTERPRISE 2285 1135 31:14 3 0:36:41 8.00

14-07-18 - 2018-05-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Place Points

11-08-18 - 2018-05-27

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Place Points

08-09/18 - 2018-06-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com