event burgee venue burgee

Winter Handicap 19

Maidenhead Sailing Club

Results are provisional as of 15:58 on February 2, 2020

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 43, Scoring system: Handicap
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Oct1 Oct2 Oct3 Nov1 Nov2 Nov3 DEC1 Dec2 Dec3 Jan1 Jan2 Jan3 FEB1 FEB2 FEB3 Nett Total
              2019-06-10 2019-06-10 2019-06-10 2019-11-03 2019-11-03 2019-11-03 2019-12-01 2019-12-01 2019-12-01 2020-01-05 2020-01-05 2020-01-05 2020-02-02 2020-02-02 2020-02-02    
1st GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 3 2 2 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 3 3 3 (5) 3 4 (7) (6) (7) 23 180
2nd GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 6 4 4 2 1 2 6 (8) (9) (11) 8 (9) 33 202
3rd BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 6 5 5 (13) 13 12 6 6 9 DNS (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 62 339
4th BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 9 12 5 5 5 5 17 (20) 13 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 71 355
5th BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 12 10 9 7 7 6 16 (19) 18 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 85 368
6th GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 1 1 1 1 2 4 98 406
7th GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 2 3 1 3 1 1 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 99 407
8th GOLD LASER 210357 Rob Blois   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 4 2 3 2 4 5 108 416
9th GOLD LASER 210356 Chris Nash   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 3 4 2 10 5 8 120 428
10th SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 2 5 3 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 12 12 15 (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 137 445
11th BRONZE LASER Radial 200262 Georgia McAdam   1150 9 DNF 9 DNS 9 DNS (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 3 10 11 139 447
12th BRONZE LASER 181343 J Tubb   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 7 6 14 5 15 DNF 15 DNS 150 458
13th BRONZE LASER 20249 Jose Cervero   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 10 8 7 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 14 13 10 150 458
14th SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1036 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 8 7 6 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 18 14 16 (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 157 465
15th SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1036 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 7 11 10 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 15 14 17 (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 162 470
16th BRONZE WAYFARER 10880 Paul Wolstencroft Nitel Welsh Simon Hall 1112 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 21 23 DNS 23 DNS 13 11 12 191 499
DNQ GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 1 2 1 (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 224 532
DNQ SILVER LASER 174734 Andrew Brown   1093 1 1 3 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 225 533
DNQ GOLD LASER 181358 Adam Meekings   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 4 3 1 228 536
DNQ SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 5 2 2 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 229 537
DNQ GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 6 1 3 230 538
DNQ SILVER LASER 133535 Mark Hudson   1093 4 4 4 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 232 540
DNQ BRONZE WAYFARER 10880 Jenni Craig Simon Hall 1112 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 4 4 4 (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 232 540
DNQ GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 1 3 14 DNS (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 238 546
DNQ BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1150 5 6 9 DNS (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 240 548
DNQ GOLD LASER 210360 Dave Killey   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 9 6 5 44 DNC 44 DNC 44 DNC 240 548
DNQ BRONZE SOLO 4618 Julie Maidment   1141 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 4 6 11 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 241 549
DNQ BRONZE LASER 4.7 197361 Ben Osbourne   1200 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 8 7 6 241 549
DNQ BRONZE LIGHNING 368 174 Brian Low   1164 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 8 8 7 (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 243 551
DNQ SILVER LASER 184765 Thomas Knight   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 9 12 2 243 551
DNQ SILVER LASER RADIAL 88 Adrian Coole   1150 9 DNF 9 DNS 9 DNS (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 247 555
DNQ BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 10 10 7 44 DNC 44 DNC 44 DNC 247 555
DNQ BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 11 9 8 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 248 556
DNQ GOLD SOLO 4555 Mike Hamilton   1141 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 2 23 DNS 6 44 DNC 44 DNC 44 DNC 251 559
DNQ SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 8 17 10 44 DNC 44 DNC 44 DNC 255 563
DNQ SILVER ALBACORE 8069 Chris Webb N Dunn 1036 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 19 9 8 44 DNC 44 DNC 44 DNC 256 564
DNQ BRONZE LASER 2 8940 Johny Redfern Ollie Payne 1065 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 12 9 15 DNF 256 564
DNQ BRONZE LASER 197361 Ben Osbourne   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 13 11 12 44 DNC 44 DNC 44 DNC 256 564
DNQ SILVER LASER RADIAL 184765 Thomas Knight   1150 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 11 7 23 DNF 44 DNC 44 DNC 44 DNC 261 569
DNQ SILVER ENTERPRISE 22329 Jose Cavero Clara Sanchez 1135 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 14 15 19 44 DNC 44 DNC 44 DNC 268 576
DNQ BRONZE LASER 157538 Charlotte Hole   1093 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 23 DNS 16 11 44 DNC 44 DNC 44 DNC 270 578
DNQ BRONZE ALBACORE 5866 James Kearnes   1036 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 20 18 20 44 DNC 44 DNC 44 DNC 278 586
DNQ BRONZE LASER Radial 5292 Emily Lewin   1150 (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) (44 DNC) 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 44 DNC 352 660

Oct1 - 2019-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 SILVER LASER 174734 Andrew Brown   1093 30:14 3 0:27:40 1093 1
2 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 34:08 3 0:29:55 1233.993 2
3 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 34:46 3 0:30:28 1256.89 3
4 SILVER LASER 133535 Mark Hudson   1093 35:15 3 0:32:15 1274.363 4
5 BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1150 26:22 2 0:34:23 1429.818 5
6 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 47:02 3 0:45:24 1700.356 6
7 BRONZE LASER Radial 200262 Georgia McAdam   1150 DNF 3     9
7 SILVER LASER RADIAL 88 Adrian Coole   1150 DNF       9

Oct2 - 2019-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 SILVER LASER 174734 Andrew Brown   1093 16:54 2 0:15:28 1093 1
2 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 18:15 2 0:16:00 1180.311 2
3 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 18:20 2 0:16:04 1185.7 3
4 SILVER LASER 133535 Mark Hudson   1093 18:17 2 0:16:44 1182.466 4
5 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 21:54 2 0:21:08 1416.373 5
6 BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1150 24:46 2 0:21:32 1601.773 6
7 BRONZE LASER Radial 200262 Georgia McAdam   1150 DNS       9
7 SILVER LASER RADIAL 88 Adrian Coole   1150 DNS       9

Oct3 - 2019-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 19:03 2 0:16:42 1141 1
2 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 19:33 2 0:17:08 1170.948 2
3 SILVER LASER 174734 Andrew Brown   1093 19:26 2 0:17:47 1163.96 3
4 SILVER LASER 133535 Mark Hudson   1093 20:22 2 0:18:38 1219.862 4
5 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 19:58 2 0:19:16 1195.904 5
6 BRONZE LASER Radial 200262 Georgia McAdam   1150 DNS       9
6 BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1150 DNS       9
6 SILVER LASER RADIAL 88 Adrian Coole   1150 DNS       9

Nov1 - 2019-11-03

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 37:51 3 0:36:32 1036 1
2 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 30:06 2 0:39:34 1235.81 2
3 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 30:24 2 0:39:58 1248.127 3
4 BRONZE SOLO 4618 Julie Maidment   1141 30:53 2 0:40:36 1267.971 4
5 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1093 30:48 2 0:42:16 1264.55 5
6 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 31:02 2 0:42:35 1274.129 6
7 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1036 30:24 2 0:44:01 1248.127 7
8 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1036 30:37 2 0:44:20 1257.022 8
9 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 32:55 2 0:45:10 1351.453 9
10 BRONZE LASER 20249 Jose Cervero   1093 33:08 2 0:45:28 1360.349 10
11 BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 40:26 2 0:52:44 1660.063 11
12 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 40:21 2 0:53:03 1656.642 12
13 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 39:47 2 0:57:36 1633.376 13

Nov2 - 2019-11-03

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 34:28 2 0:30:12 1141 1
2 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1093 33:49 2 0:30:56 1119.482 2
3 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 33:51 2 0:32:40 1120.586 3
4 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 36:10 2 0:33:05 1197.278 4
5 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 38:54 2 0:34:06 1287.763 5
6 BRONZE SOLO 4618 Julie Maidment   1141 39:58 2 0:35:02 1323.074 6
7 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1036 36:28 2 0:35:12 1207.209 7
8 BRONZE LASER 20249 Jose Cervero   1093 38:31 2 0:35:14 1275.073 8
9 BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 43:41 2 0:37:59 1446.113 9
10 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 43:24 2 0:38:02 1436.733 10
11 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1036 39:35 2 0:38:12 1310.384 11
12 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 42:31 2 0:38:54 1407.491 12
13 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 45:21 2 0:43:46 1501.287 13

Nov3 - 2019-11-03

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 25:05 2 0:21:59 1141 1
2 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1093 26:06 2 0:23:53 1187.247 2
3 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 29:09 2 0:25:33 1325.986 3
4 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 28:12 2 0:25:48 1282.772 4
5 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 29:51 2 0:27:19 1357.828 5
6 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1036 28:27 2 0:27:28 1294.144 6
7 BRONZE LASER 20249 Jose Cervero   1093 30:21 2 0:27:46 1380.572 7
8 BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 34:09 2 0:29:42 1553.428 8
9 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 34:04 2 0:29:51 1549.637 9
10 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1036 33:40 2 0:32:30 1531.442 10
11 BRONZE SOLO 4618 Julie Maidment   1141 37:17 2 0:32:41 1695.958 11
12 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 34:10 2 0:32:59 1554.186 12
13 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 DNS       14

DEC1 - 2019-12-01

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1093 26:18 4 0:24:04 1093 1
2 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 27:26 4 0:25:06 1140.1 2
3 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 28:54 4 0:25:20 1201.053 3
4 BRONZE WAYFARER 10880 Jenni Craig Simon Hall 1112 29:40 4 0:26:41 1232.915 4
5 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 29:17 4 0:26:48 1216.984 5
6 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 29:12 4 0:28:11 1213.521 6
7 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 26:51 3 0:31:23 1487.81 7
8 BRONZE LIGHNING 368 174 Brian Low   1164 30:16 3 0:34:40 1677.134 8

Dec2 - 2019-12-01

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 28:57 5 0:26:29 1093 1
2 GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1093 30:02 5 0:27:29 1133.901 2
3 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 32:09 5 0:28:11 1213.815 3
4 BRONZE WAYFARER 10880 Jenni Craig Simon Hall 1112 33:40 5 0:30:17 1271.077 4
5 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 33:45 5 0:30:53 1274.223 5
6 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 33:17 5 0:32:08 1256.604 6
7 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 30:33 4 0:33:28 1441.759 7
8 BRONZE LIGHNING 368 174 Brian Low   1164 29:25 3 0:42:07 1851.031 8

Dec3 - 2019-12-01

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1093 26:40 4 0:24:24 1093 1
2 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 28:00 4 0:25:37 1147.65 2
3 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 30:05 4 0:26:22 1233.041 3
4 BRONZE WAYFARER 10880 Jenni Craig Simon Hall 1112 29:28 4 0:26:30 1207.765 4
5 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 30:00 4 0:27:27 1229.625 5
6 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 32:23 4 0:28:23 1327.312 6
7 BRONZE LIGHNING 368 174 Brian Low   1164 27:04 3 0:31:00 1479.193 7
8 BRONZE ALBACORE 7431 Sean Porter Kate Wolstencroft Clare Boyles Emily Lewin 1036 DNS       9

Jan1 - 2020-01-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1093 27:28 2 0:25:08 1093 1
2 GOLD SOLO 4555 Mike Hamilton   1141 28:59 2 0:25:24 1153.354 2
3 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1093 28:32 2 0:26:06 1135.447 3
4 GOLD LASER 210357 Rob Blois   1093 28:43 2 0:26:16 1142.742 4
5 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 31:54 2 0:27:57 1269.419 5
6 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 30:42 2 0:28:05 1221.666 6
7 BRONZE LASER 181343 J Tubb   1093 30:43 2 0:28:06 1222.329 7
8 SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1093 31:29 2 0:28:48 1252.838 8
9 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1093 32:15 2 0:29:30 1283.346 9
10 BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 33:42 2 0:29:32 1341.047 10
11 SILVER LASER RADIAL 184765 Thomas Knight   1150 34:32 2 0:30:02 1374.209 11
12 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 34:38 2 0:30:21 1378.188 12
13 BRONZE LASER 197361 Ben Osbourne   1093 33:42 2 0:30:50 1341.047 13
14 SILVER ENTERPRISE 22329 Jose Cavero Clara Sanchez 1135 35:54 2 0:31:38 1428.593 14
15 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1036 32:53 2 0:31:44 1308.549 15
16 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 36:40 2 0:32:08 1459.102 16
17 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 35:16 2 0:32:16 1403.391 17
18 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1036 33:42 2 0:32:32 1341.047 18
19 SILVER ALBACORE 8069 Chris Webb N Dunn 1036 33:44 2 0:32:34 1342.374 19
20 BRONZE ALBACORE 5866 James Kearnes   1036 35:09 2 0:33:56 1398.748 20
21 BRONZE WAYFARER 10880 Paul Wolstencroft Nitel Welsh Simon Hall 1112 24:26 1 0:43:57 1944.585 21
22 BRONZE LASER 157538 Charlotte Hole   1093 DNS       23

Jan2 - 2020-01-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1093 27:16 2 0:24:57 1093 1
2 GOLD LASER 210357 Rob Blois   1093 28:01 2 0:25:38 1123.064 2
3 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 31:04 2 0:27:14 1245.325 3
4 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1093 30:06 2 0:27:32 1206.576 4
5 BRONZE LASER 181343 J Tubb   1093 31:22 2 0:28:42 1257.351 6
5 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1093 31:22 2 0:28:42 1257.351 6
7 SILVER LASER RADIAL 184765 Thomas Knight   1150 33:35 2 0:29:12 1346.207 7
8 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 32:47 2 0:30:00 1314.139 8
9 SILVER ALBACORE 8069 Chris Webb N Dunn 1036 31:07 2 0:30:02 1247.329 9
10 BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 34:19 2 0:30:05 1375.603 10
11 BRONZE LASER 197361 Ben Osbourne   1093 33:03 2 0:30:14 1324.828 11
12 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 34:35 2 0:30:19 1386.293 12
13 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1036 31:34 2 0:30:28 1265.368 14
13 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1036 31:34 2 0:30:28 1265.368 14
15 SILVER ENTERPRISE 22329 Jose Cavero Clara Sanchez 1135 34:42 2 0:30:34 1390.969 15
16 BRONZE LASER 157538 Charlotte Hole   1093 33:36 2 0:30:44 1346.875 16
17 SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1093 33:46 2 0:30:54 1353.556 17
18 BRONZE ALBACORE 5866 James Kearnes   1036 32:18 2 0:31:11 1294.764 18
19 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 35:49 2 0:31:23 1435.732 19
20 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 34:51 2 0:31:53 1396.982 20
21 BRONZE WAYFARER 10880 Paul Wolstencroft Nitel Welsh Simon Hall 1112 DNS       23
21 GOLD SOLO 4555 Mike Hamilton   1141 DNS 2     23

Jan3 - 2020-01-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1093 27:12 2 0:24:53 1093 1
2 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1093 28:36 2 0:26:10 1149.257 2
3 GOLD LASER 210357 Rob Blois   1093 28:51 2 0:26:24 1159.303 3
4 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 30:21 2 0:26:36 1219.579 4
5 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1093 29:19 2 0:26:49 1178.056 5
6 GOLD SOLO 4555 Mike Hamilton   1141 30:55 2 0:27:06 1242.35 6
7 BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 31:03 2 0:27:13 1247.708 7
8 SILVER ALBACORE 8069 Chris Webb N Dunn 1036 28:27 2 0:27:28 1143.23 8
9 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 30:21 2 0:27:46 1219.579 9
10 SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1093 30:30 2 0:27:54 1225.607 10
11 BRONZE LASER 157538 Charlotte Hole   1093 31:09 2 0:28:30 1251.726 11
12 BRONZE LASER 197361 Ben Osbourne   1093 31:12 2 0:28:33 1253.735 12
13 BRONZE LASER 146949 Roger Pope   1093 31:34 2 0:28:53 1268.469 13
14 BRONZE LASER 181343 J Tubb   1093 31:41 2 0:28:59 1273.157 14
15 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 33:16 2 0:29:09 1336.782 15
16 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1036 30:27 2 0:29:24 1223.597 16
17 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1036 31:07 2 0:30:02 1250.387 17
18 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 34:17 2 0:30:03 1377.635 18
19 SILVER ENTERPRISE 22329 Jose Cavero Clara Sanchez 1135 34:17 2 0:30:12 1377.635 19
20 BRONZE ALBACORE 5866 James Kearnes   1036 31:29 2 0:30:23 1265.121 20
21 BRONZE WAYFARER 10880 Paul Wolstencroft Nitel Welsh Simon Hall 1112 DNS       23
21 SILVER LASER RADIAL 184765 Thomas Knight   1150 DNF       23

FEB1 - 2020-02-02

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1093 33:07 4 0:30:18 1093 1
2 GOLD LASER 210357 Rob Blois   1093 34:00 4 0:31:06 1122.154 2
3 BRONZE LASER Radial 200262 Georgia McAdam   1150 36:50 4 0:32:02 1215.667 3
4 GOLD LASER 181358 Adam Meekings   1093 35:02 4 0:32:03 1156.259 4
5 BRONZE LASER 181343 J Tubb   1093 35:09 4 0:32:10 1160.109 5
6 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 32:19 4 0:33:09 1066.596 6
7 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 38:00 4 0:33:18 1254.172 7
8 BRONZE LASER 4.7 197361 Ben Osbourne   1200 40:37 4 0:33:51 1340.534 8
9 SILVER LASER 184765 Thomas Knight   1093 38:38 4 0:35:21 1275.075 9
10 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1093 39:13 4 0:35:53 1294.328 10
11 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 40:02 4 0:36:38 1321.281 11
12 BRONZE LASER 2 8940 Johny Redfern Ollie Payne 1065 39:20 4 0:36:56 1298.178 12
13 BRONZE WAYFARER 10880 Paul Wolstencroft Nitel Welsh Simon Hall 1112 38:10 3 0:45:46 1679.564 13
14 BRONZE LASER 20249 Jose Cervero   1093 37:38 3 0:45:54 1656.094 14

FEB2 - 2020-02-02

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 21:44 3 0:22:17 975 1
2 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1093 24:44 3 0:22:38 1109.586 2
3 GOLD LASER 181358 Adam Meekings   1093 25:39 3 0:23:28 1150.709 3
4 GOLD LASER 210357 Rob Blois   1093 25:55 3 0:23:43 1162.673 4
5 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1093 26:37 3 0:24:21 1194.076 5
6 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 27:57 3 0:24:30 1253.892 6
7 BRONZE LASER 4.7 197361 Ben Osbourne   1200 29:25 3 0:24:31 1319.689 7
8 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 28:00 3 0:25:37 1256.135 8
9 BRONZE LASER 2 8940 Johny Redfern Ollie Payne 1065 29:23 3 0:27:35 1318.194 9
10 BRONZE LASER Radial 200262 Georgia McAdam   1150 22:12 2 0:28:57 1493.903 10
11 BRONZE WAYFARER 10880 Paul Wolstencroft Nitel Welsh Simon Hall 1112 32:40 3 0:29:23 1465.491 11
12 SILVER LASER 184765 Thomas Knight   1093 22:40 2 0:31:06 1525.307 12
13 BRONZE LASER 20249 Jose Cervero   1093 24:50 2 0:34:05 1671.108 13
14 BRONZE LASER 181343 J Tubb   1093 DNF       15

FEB3 - 2020-02-02

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 181358 Adam Meekings   1093 25:13 3 0:23:04 1093 1
2 SILVER LASER 184765 Thomas Knight   1093 25:54 3 0:23:42 1122.619 2
3 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 23:15 3 0:23:51 1007.756 3
4 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1093 26:07 3 0:23:54 1132.01 4
5 GOLD LASER 210357 Rob Blois   1093 26:12 3 0:23:58 1135.622 5
6 BRONZE LASER 4.7 197361 Ben Osbourne   1200 30:07 3 0:25:06 1305.387 6
7 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 29:22 3 0:25:44 1272.879 7
8 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1093 28:23 3 0:25:58 1230.257 8
9 GOLD LASER 7916 Martin HaYWARD   1093 28:28 3 0:26:03 1233.869 9
10 BRONZE LASER 20249 Jose Cervero   1093 31:58 3 0:29:15 1385.574 10
11 BRONZE LASER Radial 200262 Georgia McAdam   1150 34:18 3 0:29:50 1486.711 11
12 BRONZE WAYFARER 10880 Paul Wolstencroft Nitel Welsh Simon Hall 1112 36:23 3 0:32:43 1577.012 12
13 BRONZE LASER 181343 J Tubb   1093 DNS 3     15
13 BRONZE LASER 2 8940 Johny Redfern Ollie Payne 1065 DNF 3     15

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com