event burgee venue burgee

Easter Egg 19

Maidenhead Sailing Club

Results are provisional as of 21:30 on April 25, 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Handicap
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Easter Egg1 Easter Egg2 Easter Egg3 Nett Total
              2019-04-21 2019-04-21 2019-04-21    
1st GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 (1) 1 1 2 3
2nd GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 (6) 2 3 5 11
3rd GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 (10) 5 2 7 17
4th BRONZE LASER RADIAL 181343 J Tubb   1150 (9) 3 5 8 17
5th GOLD ALBACORE 8211 Stuart McAdam Kate McAdam 1036 4 (11) 4 8 19
6th SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 3 (14) 6 9 23
7th GOLD LASER 210356 Chris Nash   1095 8 4 (24 DNC) 12 36
8th GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box / Julie Maidment 1036 5 (9) 8 13 22
9th GOLD LASER 195812 Sammy Issac-Johnson   1095 2 13 (24 DNC) 15 39
10th BRONZE COMET 152 Sarah Mayhew   1204 (15) 6 9 15 30
11th GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 (11) 8 8 16 27
12th BRONZE LASER RADIAL 197916 Jose Cervero   1150 (13) 7 11 18 31
13th BRONZE LASER 210532 Martin Oswald   1095 7 (12) 12 19 31
14th SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Olga 1036 14 10 (21 DNF) 24 45
15th BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1163 (18) 15 10 25 43
16th BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 (20) 17 14 31 51
17th BRONZE SOLO 3897 Denise Ferguson   1141 16 (18) 15 31 49
18th BRONZE TOPPER 4.2 173 Fraser Jones   1416 (21) 16 16 32 53
19th GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 12 (22 DNF) 21 DNS 33 55
20th BRONZE LASER RADIAL No No Yellow Claire Boyles   1150 (24 DNC) 24 DNC 13 37 61
21st BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 17 (22 DNS) 21 DNS 38 60
22nd BRONZE LASER 137795 Robert Edmonds   1095 19 (22 DNS) 21 DNS 40 62
23rd BRONZE OMEGA 11384 John Derrick Deb Derrick 1075 (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 48 72

Easter Egg1 - 2019-04-21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 32:54 3 0:30:03 1095 1
2 GOLD LASER 195812 Sammy Issac-Johnson   1095 36:22 3 0:33:13 1210.38 2
3 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 37:25 3 0:34:10 1245.327 3
4 GOLD ALBACORE 8211 Stuart McAdam Kate McAdam 1036 36:04 3 0:34:49 1200.395 4
5 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box / Julie Maidment 1036 36:11 3 0:34:56 1204.278 5
6 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 38:10 3 0:36:50 1270.289 6
7 BRONZE LASER 210532 Martin Oswald   1095 40:22 3 0:36:52 1343.511 7
8 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1095 30:03 2 0:41:10 1500.217 8
9 BRONZE LASER RADIAL 181343 J Tubb   1150 32:02 2 0:41:47 1599.233 9
10 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 32:18 2 0:42:28 1612.546 10
11 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 31:05 2 0:42:35 1551.805 11
12 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 32:53 2 0:43:14 1641.668 12
13 BRONZE LASER RADIAL 197916 Jose Cervero   1150 33:18 2 0:43:26 1662.47 13
14 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Olga 1036 30:56 2 0:44:47 1544.316 14
15 BRONZE COMET 152 Sarah Mayhew   1204 37:30 2 0:46:43 1872.15 15
16 BRONZE SOLO 3897 Denise Ferguson   1141 35:37 2 0:46:49 1778.127 16
17 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 35:48 2 0:47:04 1787.28 17
18 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1163 38:20 2 0:49:26 1913.754 18
19 BRONZE LASER 137795 Robert Edmonds   1095 36:59 2 0:50:40 1846.356 19
20 BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 39:06 2 0:51:00 1952.029 20
21 BRONZE TOPPER 4.2 173 Fraser Jones   1416 29:13 1 1:01:54 2917.226 21

Easter Egg2 - 2019-04-21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 33:34 3 0:30:39 1095 1
2 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 33:32 3 0:32:22 1093.913 2
3 BRONZE LASER RADIAL 181343 J Tubb   1150 37:25 3 0:32:32 1220.593 3
4 GOLD LASER 210356 Chris Nash   1095 35:56 3 0:32:49 1172.205 4
5 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 39:46 3 0:34:51 1297.254 5
6 BRONZE COMET 152 Sarah Mayhew   1204 43:40 3 0:36:16 1424.479 6
7 BRONZE LASER RADIAL 197916 Jose Cervero   1150 42:10 3 0:36:40 1375.546 7
8 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 40:23 3 0:36:53 1317.371 8
9 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box / Julie Maidment 1036 39:47 3 0:38:24 1297.798 9
10 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Olga 1036 39:48 3 0:38:25 1298.342 10
11 GOLD ALBACORE 8211 Stuart McAdam Kate McAdam 1036 40:40 3 0:39:15 1326.614 11
12 BRONZE LASER 210532 Martin Oswald   1095 43:05 3 0:39:21 1405.449 12
13 GOLD LASER 195812 Sammy Issac-Johnson   1095 43:14 3 0:39:29 1410.343 13
14 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 43:34 3 0:39:47 1421.216 14
15 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1163 34:22 2 0:44:20 1681.646 15
16 BRONZE TOPPER 4.2 173 Fraser Jones   1416 43:02 2 0:45:35 2105.727 16
17 BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 36:03 2 0:47:01 1764.016 17
18 BRONZE SOLO 3897 Denise Ferguson   1141 35:48 2 0:47:04 1751.783 18
19 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 DNF       22
19 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 DNS       22
19 BRONZE LASER 137795 Robert Edmonds   1095 DNS       22

Easter Egg3 - 2019-04-21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 27:48 3 0:25:23 1095 1
2 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 29:10 3 0:25:34 1148.831 2
3 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1036 26:42 3 0:25:46 1051.673 3
4 GOLD ALBACORE 8211 Stuart McAdam Kate McAdam 1036 26:46 3 0:25:50 1054.299 4
5 BRONZE LASER RADIAL 181343 J Tubb   1150 29:53 3 0:25:59 1177.059 5
6 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 28:31 3 0:26:03 1123.228 6
7 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box / Julie Maidment 1036 27:15 3 0:26:18 1073.336 8
7 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 28:48 3 0:26:18 1134.388 8
9 BRONZE COMET 152 Sarah Mayhew   1204 31:47 3 0:26:24 1251.897 9
10 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1163 30:46 3 0:26:27 1211.853 10
11 BRONZE LASER RADIAL 197916 Jose Cervero   1150 30:28 3 0:26:30 1200.036 11
12 BRONZE LASER 210532 Martin Oswald   1095 30:25 3 0:27:47 1198.067 12
13 BRONZE LASER RADIAL No No Yellow Claire Boyles   1150 32:10 3 0:27:58 1266.996 13
14 BRONZE LASER RADIAL MSC 2011 Carla Sanchez   1150 32:33 3 0:28:18 1282.095 14
15 BRONZE SOLO 3897 Denise Ferguson   1141 32:25 3 0:28:25 1276.844 15
16 BRONZE TOPPER 4.2 173 Fraser Jones   1416 33:21 2 0:35:20 1970.409 16
17 SILVER ALBACORE 7525 Andy Pearce Olga 1036 DNF       21
17 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 DNS       21
17 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 DNS       21
17 BRONZE LASER 137795 Robert Edmonds   1095 DNS       21

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com