event burgee venue burgee

Y and J Winter Series 2015

Maidenhead Sailing Club

Results as of 21:24 on November 8, 2015

Mini Race Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Menagerie Series
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Mini R1 Mini R2 Mini R 3 Mini R4 Nett Total
              10/10/15 10/10/15 24/10/15 24/10/15    
1st Mini Race TOPPER   Georgia McAdam   1340 (3.00) 2.00 2.00 1.00 5.00 8.00
2nd Mini Race LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 4.00 3.00 (6.00) 5.00 12.00 18.00
3rd Mini Race TOPPER   Thomas Knight   1340 1.00 1.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 14.00 26.00
4th Mini Race OPTIMIST   Paul Barnes   1665 (12.00 DNC) 12.00 DNC 1.00 2.00 15.00 27.00
5th Mini Race TOPPER   Jacop Burfield   1340 2.00 5.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 19.00 31.00
6th Mini Race RS Vision   Leo Ben 1125 (12.00 DNC) 12.00 DNC 4.00 3.00 19.00 31.00
7th Mini Race TOPPER   Rob Kemm   1340 (12.00 DNC) 12.00 DNC 3.00 4.00 19.00 31.00
8th Mini Race TOPPER   Olie Lythgoe   1340 6.00 4.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 22.00 34.00
9th Mini Race OPTIMIST   Kate McAdam   1665 (12.00 DNC) 12.00 DNC 5.00 6.00 23.00 35.00
10th Mini Race TOPPER   Joe Stimpson   1340 5.00 6.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 23.00 35.00
11th Mini Race TOPPER   Xavier Davies   1340 7.00 7.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 26.00 38.00

Y and J Series Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Menagerie Series
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Series 1 Series 2 Nett Total
              10/10/15 24/10/15    
1st Y and J Series TOPPER   Georgia McAdam   1340 2.00 2.00 4.00 4.00
2nd Y and J Series LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 6.00 6.00 12.00 12.00
3rd Y and J Series OPTIMIST   Paul Barnes   1665 12.00 DNC 1.00 13.00 13.00
4th Y and J Series TOPPER   Thomas Knight   1340 1.00 12.00 DNC 13.00 13.00
5th Y and J Series TOPPER   Joe Stimpson   1340 3.00 12.00 DNC 15.00 15.00
6th Y and J Series TOPPER   Rob Kemm   1340 12.00 DNC 3.50 15.50 15.50
6th Y and J Series RS Vision   Leo Ben 1125 12.00 DNC 3.50 15.50 15.50
8th Y and J Series TOPPER   Jacop Burfield   1340 4.00 12.00 DNC 16.00 16.00
9th Y and J Series OPTIMIST   Kate McAdam   1665 12.00 DNC 5.00 17.00 17.00
10th Y and J Series TOPPER   Olie Lythgoe   1340 5.00 12.00 DNC 17.00 17.00
11th Y and J Series TOPPER   Xavier Davies   1340 7.00 12.00 DNC 19.00 19.00

Mini R1 - Mini Race Fleet - 10/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mini Race TOPPER   Thomas Knight   1340 9:58 2 0:07:26 1.00
2 Mini Race TOPPER   Jacop Burfield   1340 10:50 2 0:08:05 2.00
3 Mini Race TOPPER   Georgia McAdam   1340 11:02 2 0:08:14 3.00
4 Mini Race LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 9:54 2 0:08:43 4.00
5 Mini Race TOPPER   Joe Stimpson   1340 12:34 2 0:09:23 5.00
6 Mini Race TOPPER   Olie Lythgoe   1340 12:58 2 0:09:41 6.00
7 Mini Race TOPPER   Xavier Davies   1340 10:43 1 0:16:00 7.00

Mini R2 - Mini Race Fleet - 10/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mini Race TOPPER   Thomas Knight   1340 10:52 2 0:08:07 1.00
2 Mini Race TOPPER   Georgia McAdam   1340 11:16 2 0:08:24 2.00
3 Mini Race LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 10:30 2 0:09:15 3.00
4 Mini Race TOPPER   Olie Lythgoe   1340 12:45 2 0:09:31 4.00
5 Mini Race TOPPER   Jacop Burfield   1340 13:08 2 0:09:48 5.00
6 Mini Race TOPPER   Joe Stimpson   1340 15:41 2 0:11:42 6.00
7 Mini Race TOPPER   Xavier Davies   1340 15:30 1 0:23:08 7.00

Mini R 3 - Mini Race Fleet - 24/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mini Race OPTIMIST   Paul Barnes   1665 17:01 2 0:10:13 1.00
2 Mini Race TOPPER   Georgia McAdam   1340 14:18 2 0:10:40 2.00
3 Mini Race TOPPER   Rob Kemm   1340 16:37 2 0:12:24 3.00
4 Mini Race RS Vision   Leo Ben 1125 14:18 2 0:12:43 4.00
5 Mini Race OPTIMIST   Kate McAdam   1665 12:05 1 0:14:31 5.00
6 Mini Race LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 17:27 2 0:15:22 6.00

Mini R4 - Mini Race Fleet - 24/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mini Race TOPPER   Georgia McAdam   1340 14:18 2 0:10:40 1.00
2 Mini Race OPTIMIST   Paul Barnes   1665 18:26 2 0:11:04 2.00
3 Mini Race RS Vision   Leo Ben 1125 12:43 2 0:11:18 3.00
4 Mini Race TOPPER   Rob Kemm   1340 17:38 2 0:13:10 4.00
5 Mini Race LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 16:06 2 0:14:11 5.00
6 Mini Race OPTIMIST   Kate McAdam   1665 11:56 1 0:14:20 6.00

Series 1 - Mini Race Fleet - 10/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Series 2 - Mini Race Fleet - 24/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Mini R1 - Y and J Series Fleet - 10/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Mini R2 - Y and J Series Fleet - 10/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Mini R 3 - Y and J Series Fleet - 24/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Mini R4 - Y and J Series Fleet - 24/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Series 1 - Y and J Series Fleet - 10/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Y and J Series TOPPER   Thomas Knight   1340 25:32 2 0:19:03 1.00
2 Y and J Series TOPPER   Georgia McAdam   1340 27:56 2 0:20:51 2.00
3 Y and J Series TOPPER   Joe Stimpson   1340 29:37 2 0:22:06 3.00
4 Y and J Series TOPPER   Jacop Burfield   1340 29:45 2 0:22:12 4.00
5 Y and J Series TOPPER   Olie Lythgoe   1340 30:34 2 0:22:49 5.00
6 Y and J Series LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 27:33 2 0:24:16 6.00
7 Y and J Series TOPPER   Xavier Davies   1340 35:0 1 0:52:14 7.00

Series 2 - Y and J Series Fleet - 24/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Y and J Series OPTIMIST   Paul Barnes   1665 33:50 3 0:20:19 1.00
2 Y and J Series TOPPER   Georgia McAdam   1340 32:52 3 0:24:32 2.00
3 Y and J Series TOPPER   Rob Kemm   1340 33:17 3 0:24:50 3.50
3 Y and J Series RS Vision   Leo Ben 1125 27:56 3 0:24:50 3.50
5 Y and J Series OPTIMIST   Kate McAdam   1665 16:00 1 0:28:50 5.00
6 Y and J Series LASER RADIAL   Lillian Garrod   1135 33:03 3 0:29:07 6.00

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com