event burgee venue burgee

Summer Regatta 2016

Maidenhead Sailing Club

Results are final as of 16:13 on July 9, 2016

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Handicap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY RACE1 Race2 Race3 Nett Total
                     
1st PHANTOM 1280 Ian Stone   975 (2) 1 1 2 4
2nd LASER 209998 Gary Bullock   1095 1 2 (3) 3 6
3rd LASER 174734 Will Davies   1095 (6) 4 2 6 12
4th LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 (7) 3 4 7 14
5th RS VISION 1423 Charles Gillham Alice Gilham 1137 3 6 (18 DNS) 9 27
6th LASER 210360 Dave Killey   1095 5 (8) 5 10 18
7th TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 4 (7) 7 11 18
8th RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1137 (11) 5 6 11 22
9th LASER RADIAL 0000 Claire boyles   1152 (12) 9 8 17 29
10th H12   Sam Carter   1350 (13) 11 9 20 33
11th WAYFARER 9354 Austin MAud Amelia Blundelle 1112 9 (12) 11 20 32
12th TOPAZ 3085 Ruben Mole   1251 (10) 10 10 20 30
13th RS Tera Sport 3038 Oliver Lythgoe   1457 8 (18 DNS) 18 DNS 26 44
14th COMET 318 Andy Swaby   1204 (14) 14 12 26 40
15th ALBACORE 1070 James Keanes   1038 (15) 15 13 28 43
16th SOLO 4618 Julie Maidment   1141 16 13 (18 DNS) 29 47
17th ENTERPRISE 19440 Chad Fitzgibbon Shaun De Jager 1135 (18 DNS) 18 DNS 18 DNS 36 54

RACE1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 LASER 209998 Gary Bullock   1095 25:20 3 0:23:08 1095 1
2 PHANTOM 1280 Ian Stone   975 23:45 3 0:24:22 1026.563 2
3 RS VISION 1423 Charles Gillham Alice Gilham 1137 19:08 2 0:25:15 1240.52 3
4 TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 23:28 2 0:25:23 1521.474 4
5 LASER 210360 Dave Killey   1095 28:10 3 0:25:43 1217.467 5
6 LASER 174734 Will Davies   1095 28:20 3 0:25:53 1224.671 6
7 LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 28:37 3 0:26:08 1236.918 7
8 RS Tera Sport 3038 Oliver Lythgoe   1457 26:25 2 0:27:12 1712.738 8
9 WAYFARER 9354 Austin MAud Amelia Blundelle 1112 22:49 2 0:30:47 1479.331 9
10 TOPAZ 3085 Ruben Mole   1251 26:06 2 0:31:18 1692.207 10
11 RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1137 23:50 2 0:31:27 1545.247 11
12 LASER RADIAL 0000 Claire boyles   1152 25:59 2 0:33:50 1684.643 12
13 H12   Sam Carter   1350 30:52 2 0:34:18 2001.257 13
14 COMET 318 Andy Swaby   1204 28:02 2 0:34:56 1817.556 14
15 ALBACORE 1070 James Keanes   1038 19:37 1 0:56:42 2543.714 15
16 SOLO 4618 Julie Maidment   1141 27:48 1 1:13:06 3604.855 16
17 ENTERPRISE 19440 Chad Fitzgibbon Shaun De Jager 1135 DNS       18

Race2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 PHANTOM 1280 Ian Stone   975 24:41 4 0:25:19 975 1
2 LASER 209998 Gary Bullock   1095 21:13 3 0:25:50 1117.421 2
3 LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 22:46 3 0:27:43 1199.055 3
4 LASER 174734 Will Davies   1095 22:48 3 0:27:46 1200.81 4
5 RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1137 24:21 3 0:28:33 1282.444 5
6 RS VISION 1423 Charles Gillham Alice Gilham 1137 25:08 3 0:29:28 1323.7 6
7 TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 21:20 2 0:30:46 1685.348 7
8 LASER 210360 Dave Killey   1095 25:51 3 0:31:29 1361.445 8
9 LASER RADIAL 0000 Claire boyles   1152 27:54 3 0:32:18 1469.413 9
10 TOPAZ 3085 Ruben Mole   1251 20:50 2 0:33:18 1645.847 10
11 H12   Sam Carter   1350 23:18 2 0:34:31 1840.716 11
12 WAYFARER 9354 Austin MAud Amelia Blundelle 1112 29:53 3 0:35:50 1573.869 12
13 SOLO 4618 Julie Maidment   1141 10:20 1 0:36:14 1632.681 13
14 COMET 318 Andy Swaby   1204 21:52 2 0:36:19 1727.481 14
15 ALBACORE 1070 James Keanes   1038 22:23 2 0:43:08 1768.298 15
16 RS Tera Sport 3038 Oliver Lythgoe   1457 DNS       18
16 ENTERPRISE 19440 Chad Fitzgibbon Shaun De Jager 1135 DNS       18

Race3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 PHANTOM 1280 Ian Stone   975 17:51 3 0:18:18 975 1
2 LASER 174734 Will Davies   1095 21:11 3 0:19:21 1157.073 2
3 LASER 209998 Gary Bullock   1095 22:21 3 0:20:25 1220.798 3
4 LASER 192530 Sacha Mayhew   1095 22:30 3 0:20:33 1228.992 4
5 LASER 210360 Dave Killey   1095 22:41 3 0:20:43 1239.006 5
6 RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1137 23:52 3 0:20:59 1303.641 6
7 TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 19:38 2 0:21:14 1608.613 7
8 LASER RADIAL 0000 Claire boyles   1152 17:54 2 0:23:18 1466.597 8
9 H12   Sam Carter   1350 21:05 2 0:23:26 1727.416 9
10 TOPAZ 3085 Ruben Mole   1251 19:55 2 0:23:53 1631.828 10
11 WAYFARER 9354 Austin MAud Amelia Blundelle 1112 18:25 2 0:24:51 1508.929 11
12 COMET 318 Andy Swaby   1204 22:28 2 0:27:59 1840.756 12
13 ALBACORE 1070 James Keanes   1038 20:05 2 0:29:01 1645.483 13
14 RS VISION 1423 Charles Gillham Alice Gilham 1137 DNS       18
14 RS Tera Sport 3038 Oliver Lythgoe   1457 DNS       18
14 SOLO 4618 Julie Maidment   1141 DNS       18
14 ENTERPRISE 19440 Chad Fitzgibbon Shaun De Jager 1135 DNS       18

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com