event burgee venue burgee

Handicap Summer Std Results 2015

Maidenhead Sailing Club

Std Results

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Handicap
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Regatta 1 Regatta 2 Regatta 3 Nett Total
                       
1st GOLD ALBACORE 8069 Barry Wicks Hannah Duncan 1045 (1) 1 1 2 3
2nd GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1045 (4) 2 2 4 8
3rd GOLD ALBACORE 8126/643 Ian Stone Miles Weekes 1045 3 (4) 3 6 10
4th GOLD LASER 189402 Chris Nash   1091 (5) 3 4 7 12
5th SILVER BRITISH MOTH 827 Paul Cook   1163 2 10 (29 DNS) 12 41
6th GOLD LASER 174734 Dave Killey   1091 (7) 7 6 13 20
7th BRONZE SOLO 3342 Paul Fletcher   1140 10 5 (29 DNF) 15 44
8th SILVER LASER 208121 Ray Bridges   1091 8 8 (29 DNS) 16 45
9th BRONZE SOLO 2959 Joanne Barnes   1140 12 (15) 5 17 32
10th SILVER RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1125 6 (18) 11 17 35
11th GOLD SOLO 4956 Frank Sears   1140 15 6 (29 DNF) 21 50
12th SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1047 (17) 13 8 21 38
13th Jnr LASER RADIAL 184765 Ellie Gladwyn   1135 (16) 12 9 21 37
14th BRONZE COMET 481 Anthony Butler   1190 (14) 14 10 24 38
15th SILVER LASER 167861 Alan Banks   1091 13 11 (14) 24 38
16th Jnr TOPAZ 2 Ruben   1243 (19) 9 17 26 45
17th SILVER RS 200 1581 Stuart McAdam Sasha Mayhew 1047 11 16 (29 DNF) 27 56
18th GOLD ALBACORE 7987 Unknown   1045 (21) 21 7 28 49
19th BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1091 (20) 17 12 29 49
20th Jnr TOPAZ 6 Thomas Knight   1243 (24) 20 15 35 59
21st Jnr TOPPER 24232 Georgina McAdam   1340 (28) 23 13 36 64
22nd BRONZE LASER 160682 Roger Pope   1091 (23) 19 18 37 60
23rd SILVER ALBACORE 8061 James Gladwyn Claire Boyles 1045 9 (29 DNS) 29 DNS 38 67
24th   WANDERER 1638 C Davies Carolyn 1170 22 (24) 16 38 62
25th Jnr TOPAZ 3085 G Banks   1243 (27) 22 19 41 68
26th GOLD BRITISH MOTH 617 Dan Bell   1163 18 (29 DNF) 29 DNS 47 76
27th   WAYFARER 9354 A Mauer A Blaundele and Simon 1112 25 (29 DNF) 29 DNS 54 83
28th Jnr TOPAZ 3 R Conte   1243 26 (29 DNS) 29 DNS 55 84

Regatta 1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD ALBACORE 8069 Barry Wicks Hannah Duncan 1045 24:19 4 0:23:16 1045 1
2 SILVER BRITISH MOTH 827 Paul Cook   1163 20:48 3 0:23:51 1191.83 2
3 GOLD ALBACORE 8126/643 Ian Stone Miles Weekes 1045 26:18 4 0:25:10 1130.233 3
4 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1045 26:28 4 0:25:20 1137.395 4
5 GOLD LASER 189402 Chris Nash   1091 28:26 4 0:26:04 1221.912 5
6 SILVER RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1125 22:03 3 0:26:08 1263.454 6
7 GOLD LASER 174734 Dave Killey   1091 28:58 4 0:26:33 1244.832 7
8 SILVER LASER 208121 Ray Bridges   1091 29:32 4 0:27:04 1269.184 8
9 SILVER ALBACORE 8061 James Gladwyn Claire Boyles 1045 21:43 3 0:27:43 1244.355 9
10 BRONZE SOLO 3342 Paul Fletcher   1140 24:24 3 0:28:32 1398.108 10
11 SILVER RS 200 1581 Stuart McAdam Sasha Mayhew 1047 30:10 4 0:28:49 1296.402 11
12 BRONZE SOLO 2959 Joanne Barnes   1140 25:13 3 0:29:30 1444.903 12
13 SILVER LASER 167861 Alan Banks   1091 24:28 3 0:29:54 1401.928 13
14 BRONZE COMET 481 Anthony Butler   1190 27:17 3 0:30:34 1563.322 14
15 GOLD SOLO 4956 Frank Sears   1140 27:10 3 0:31:46 1556.637 15
16 Jnr LASER RADIAL 184765 Ellie Gladwyn   1135 27:14 3 0:32:00 1560.457 16
17 SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1047 26:36 3 0:33:52 1524.167 17
18 GOLD BRITISH MOTH 617 Dan Bell   1163 29:51 3 0:34:13 1710.391 18
19 Jnr TOPAZ 2 Ruben   1243 21:22 2 0:34:23 1836.45 19
20 BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1091 28:09 3 0:34:24 1612.981 20
21 GOLD ALBACORE 7987 Unknown   1045 27:26 3 0:35:00 1571.917 21
22   WANDERER 1638 C Davies Carolyn 1170 31:35 3 0:36:00 1809.71 22
23 BRONZE LASER 160682 Roger Pope   1091 31:15 3 0:38:11 1790.61 23
24 Jnr TOPAZ 6 Thomas Knight   1243 29:38 2 0:47:41 2546.964 24
25   WAYFARER 9354 A Mauer A Blaundele and Simon 1112 27:06 2 0:48:44 2329.225 25
26 Jnr TOPAZ 3 R Conte   1243 18:37 1 0:59:55 3200.178 26
27 Jnr TOPAZ 3085 G Banks   1243 21:30 1 1:09:11 3695.819 27
28 Jnr TOPPER 24232 Georgina McAdam   1340 29:26 1 1:27:52 5059.548 28

Regatta 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD ALBACORE 8069 Barry Wicks Hannah Duncan 1045 28:40 5 0:27:26 1045 1
2 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1045 28:57 5 0:27:42 1055.328 2
3 GOLD LASER 189402 Chris Nash   1091 31:18 5 0:28:41 1140.994 3
4 GOLD ALBACORE 8126/643 Ian Stone Miles Weekes 1045 30:52 5 0:29:32 1125.198 4
5 BRONZE SOLO 3342 Paul Fletcher   1140 28:12 4 0:30:55 1284.985 5
6 GOLD SOLO 4956 Frank Sears   1140 28:29 4 0:31:14 1297.896 6
7 GOLD LASER 174734 Dave Killey   1091 28:23 4 0:32:31 1293.339 7
8 SILVER LASER 208121 Ray Bridges   1091 36:44 5 0:33:40 1339.058 8
9 Jnr TOPAZ 2 Ruben   1243 25:44 3 0:34:30 1563.45 9
10 SILVER BRITISH MOTH 827 Paul Cook   1163 16:45 2 0:36:00 1526.49 10
11 SILVER LASER 167861 Alan Banks   1091 33:31 4 0:38:24 1527.249 11
12 Jnr LASER RADIAL 184765 Ellie Gladwyn   1135 35:54 4 0:39:32 1635.85 12
13 SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1047 33:25 4 0:39:54 1522.693 13
14 BRONZE COMET 481 Anthony Butler   1190 28:44 3 0:40:15 1745.717 14
15 BRONZE SOLO 2959 Joanne Barnes   1140 28:20 3 0:41:25 1721.415 15
16 SILVER RS 200 1581 Stuart McAdam Sasha Mayhew 1047 35:35 4 0:42:29 1621.421 16
17 BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1091 37:38 4 0:43:07 1714.833 17
18 SILVER RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1125 29:27 3 0:43:38 1789.259 18
19 BRONZE LASER 160682 Roger Pope   1091 29:27 3 0:44:59 1789.259 19
20 Jnr TOPAZ 6 Thomas Knight   1243 34:24 3 0:46:07 2090 20
21 GOLD ALBACORE 7987 Unknown   1045 34:38 3 0:55:14 2104.176 21
22 Jnr TOPAZ 3085 G Banks   1243 15:56 1 1:04:06 2904.128 22
23 Jnr TOPPER 24232 Georgina McAdam   1340 36:07 2 1:07:23 3291.446 23
24   WANDERER 1638 C Davies Carolyn 1170 33:16 2 1:11:05 3031.715 24
25 SILVER ALBACORE 8061 James Gladwyn Claire Boyles 1045 DNS       29
25 GOLD BRITISH MOTH 617 Dan Bell   1163 DNF 4     29
25   WAYFARER 9354 A Mauer A Blaundele and Simon 1112 DNF       29
25 Jnr TOPAZ 3 R Conte   1243 DNS       29

Regatta 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD ALBACORE 8069 Barry Wicks Hannah Duncan 1045 30:25 6 0:29:06 1045 1
2 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1045 30:53 6 0:29:33 1061.033 2
3 GOLD ALBACORE 8126/643 Ian Stone Miles Weekes 1045 32:14 6 0:30:51 1107.414 3
4 GOLD LASER 189402 Chris Nash   1091 33:56 6 0:31:06 1165.819 4
5 BRONZE SOLO 2959 Joanne Barnes   1140 31:57 5 0:33:38 1317.215 5
6 GOLD LASER 174734 Dave Killey   1091 30:56 5 0:34:01 1275.301 6
7 GOLD ALBACORE 7987 Unknown   1045 30:38 5 0:35:11 1262.933 7
8 SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1047 32:18 5 0:37:01 1331.645 8
9 Jnr LASER RADIAL 184765 Ellie Gladwyn   1135 29:11 4 0:38:34 1503.941 9
10 BRONZE COMET 481 Anthony Butler   1190 31:27 4 0:39:39 1620.752 10
11 SILVER RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1125 30:51 4 0:41:08 1589.832 11
12 BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1091 23:23 3 0:42:52 1606.723 12
13 Jnr TOPPER 24232 Georgina McAdam   1340 29:26 3 0:43:56 2022.433 13
14 SILVER LASER 167861 Alan Banks   1091 32:12 4 0:44:16 1659.403 14
15 Jnr TOPAZ 6 Thomas Knight   1243 29:19 3 0:47:10 2014.416 15
16   WANDERER 1638 C Davies Carolyn 1170 31:11 3 0:53:18 2142.679 16
17 Jnr TOPAZ 2 Ruben   1243 36:19 3 0:58:26 2495.403 17
18 BRONZE LASER 160682 Roger Pope   1091 37:15 3 1:08:17 2559.534 18
19 Jnr TOPAZ 3085 G Banks   1243 40:49 1 3:17:01 8413.825 19
20 SILVER BRITISH MOTH 827 Paul Cook   1163 DNS       29
20 BRONZE SOLO 3342 Paul Fletcher   1140 DNF 5     29
20 SILVER LASER 208121 Ray Bridges   1091 DNS       29
20 GOLD SOLO 4956 Frank Sears   1140 DNF       29
20 SILVER RS 200 1581 Stuart McAdam Sasha Mayhew 1047 DNF 5     29
20 SILVER ALBACORE 8061 James Gladwyn Claire Boyles 1045 DNS       29
20 GOLD BRITISH MOTH 617 Dan Bell   1163 DNS       29
20   WAYFARER 9354 A Mauer A Blaundele and Simon 1112 DNS       29
20 Jnr TOPAZ 3 R Conte   1243 DNS       29

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com