Summer Regatta 2010

Maidenhead Sailing Club

Results are final as of 15:34 on June 20, 2010

Overall

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Ratings:PY, Entries:23, Scoring system:Handicap Series
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1
Race 1
R2
6/6
R3
4/7
R4
1/8
R5
5/9
R6
3/10
Total Nett
1st SOLO 4684 Barry Wicks   1155 (2.0) 1.0 2.0       5.0 3.0
2nd Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065 1.0 2.0 (23.0 DNC)       26.0 3.0
3rd ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 (3.0) 3.0 1.0       7.0 4.0
4th SOLO 4956 Roger Harford   1155 (5.0) 4.0 3.0       12.0 7.0
5th ALBACORE 7987 Howard Witt Dave 1065 4.0 (7.0) 6.0       17.0 10.0
6th SOLO 4591 John Mansfield   1155 (8.0) 5.0 5.0       18.0 10.0
7th LASER 138484 Mike Hamilton   1080 6.0 6.0 (23.0 DNC)       35.0 12.0
8th COMET 711 Brian Welham   1173 (12.0) 9.0 4.0       25.0 13.0
9th LASER 184765 James Gladwyn   1080 7.0 8.0 (23.0 DNC)       38.0 15.0
10th ALBACORE 7986 Robin Brooks Victoria Brooks 1065 11.0 (13.0) 8.0       32.0 19.0
11th LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104 10.0 (12.0) 9.0       31.0 19.0
12th SOLO 4450 Alan Dibble   1155 9.0 11.0 (23.0 DNC)       43.0 20.0
13th SOLO 4555 Geoff Batchelder   1155 13.0 10.0 (23.0 DNC)       46.0 23.0
14th SOLO 4325 Peter Hetherington   1155 (23.0 DNC) 23.0 DNC 7.0       53.0 30.0
15th RS 200 215 Mark Hudson Richard Hudson 1057 16.0 14.0 (23.0 DNC)       53.0 30.0
16th SOLO 4418 Geoff Knightsbridge   1155 15.0 15.0 (23.0 DNC)       53.0 30.0
17th SOLO 4496 Mike Pearcy   1155 14.0 18.0 (23.0 DNC)       55.0 32.0
18th SOLO 3844 Ross Pridmore   1155 18.0 16.0 (23.0 DNC)       57.0 34.0
19th LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 17.0 17.0 (23.0 DNC)       57.0 34.0
20th Ruby SOLO 2016 Gareth Vest   1155 19.0 19.0 (23.0 DNC)       61.0 38.0
21st LASER 4.7 133535 Chris Hudson   1175 20.0 20.0 (23.0 DNC)       63.0 40.0
22nd LASER 112525 Chris Herbert   1080 21.0 21.0 (23.0 DNC)       65.0 42.0
23rd RS VISION 260 Harris Maidment Jeff Maidment 1083 22.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC       68.0 45.0

Race 1

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065 1 1.0
2 SOLO 4684 Barry Wicks   1155 2 2.0
3 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 3 3.0
4 ALBACORE 7987 Howard Witt Dave 1065 4 4.0
5 SOLO 4956 Roger Harford   1155 5 5.0
6 LASER 138484 Mike Hamilton   1080 6 6.0
7 LASER 184765 James Gladwyn   1080 7 7.0
8 SOLO 4591 John Mansfield   1155 8 8.0
9 SOLO 4450 Alan Dibble   1155 9 9.0
10 LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104 10 10.0
11 ALBACORE 7986 Robin Brooks Victoria Brooks 1065 11 11.0
12 COMET 711 Brian Welham   1173 12 12.0
13 SOLO 4555 Geoff Batchelder   1155 13 13.0
14 SOLO 4496 Mike Pearcy   1155 14 14.0
15 SOLO 4418 Geoff Knightsbridge   1155 15 15.0
16 RS 200 215 Mark Hudson Richard Hudson 1057 16 16.0
17 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 17 17.0
18 SOLO 3844 Ross Pridmore   1155 18 18.0
19 Ruby SOLO 2016 Gareth Vest   1155 19 19.0
20 LASER 4.7 133535 Chris Hudson   1175 20 20.0
21 LASER 112525 Chris Herbert   1080 21 21.0
22 RS VISION 260 Harris Maidment Jeff Maidment 1083 22 22.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SOLO 4684 Barry Wicks   1155 11:20 12:24:50 1:04:50 0:56:08 1.0
2 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065 11:20 12:22:41 1:02:41 0:58:51 2.0
3 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 11:20 12:23:30 1:03:30 0:59:37 3.0
4 SOLO 4956 Roger Harford   1155 11:20 12:30:56 1:10:56 1:01:25 4.0
5 SOLO 4591 John Mansfield   1155 11:20 12:32:36 1:12:36 1:02:51 5.0
6 LASER 138484 Mike Hamilton   1080 11:20 12:28:30 1:08:30 1:03:26 6.0
7 ALBACORE 7987 Howard Witt Dave 1065 11:20 12:28:12 1:08:12 1:04:02 7.0
8 LASER 184765 James Gladwyn   1080 11:20 12:29:22 1:09:22 1:04:14 8.0
9 COMET 711 Brian Welham   1173 11:20 12:35:29 1:15:29 1:04:21 9.0
10 SOLO 4555 Geoff Batchelder   1155 11:20 12:34:49 1:14:49 1:04:47 10.0
11 SOLO 4450 Alan Dibble   1155 11:20 12:36:27 1:16:27 1:06:11 11.0
12 LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104 11:20 12:33:15 1:13:15 1:06:21 12.0
13 ALBACORE 7986 Robin Brooks Victoria Brooks 1065 11:20 12:30:46 1:10:46 1:06:27 13.0
14 RS 200 215 Mark Hudson Richard Hudson 1057 11:20 12:30:38 1:10:38 1:06:49 14.0
15 SOLO 4418 Geoff Knightsbridge   1155 11:20 12:37:55 1:17:55 1:07:28 15.0
16 SOLO 3844 Ross Pridmore   1155 11:20 12:38:01 1:18:01 1:07:33 16.0
17 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 11:20 12:33:57 1:13:57 1:08:28 17.0
18 SOLO 4496 Mike Pearcy   1155 11:20 12:43:02 1:23:02 1:11:53 18.0
19 Ruby SOLO 2016 Gareth Vest   1155 11:20 12:24:52 1:04:52 1:14:53 19.0
20 LASER 4.7 133535 Chris Hudson   1175 11:20 12:28:13 1:08:13 1:17:25 20.0
21 LASER 112525 Chris Herbert   1080 11:20 12:24:24 1:04:24 1:19:30 21.0

R3

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 1 1.0
2 SOLO 4684 Barry Wicks   1155 2 2.0
3 SOLO 4956 Roger Harford   1155 3 3.0
4 COMET 711 Brian Welham   1173 4 4.0
5 SOLO 4591 John Mansfield   1155 5 5.0
6 ALBACORE 7987 Howard Witt Dave 1065 6 6.0
7 SOLO 4325 Peter Hetherington   1155 7 7.0
8 ALBACORE 7986 Robin Brooks Victoria Brooks 1065 8 8.0
9 LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104 9 9.0

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.00 build 1
www.sailwave.com