event burgee venue burgee

Pursuit Spring 2018

Maidenhead Sailing Club

Results are provisional as of 14:25 on February 18, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 50, Scoring system: Pursuit Series
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY 14/01/2018 21/01/2018 28/01/2018 11/02/2018 18/02/2018 25/02/2018 11/03/2018 18/03/2018 25/03/2018 22/04/2018 29/04/2018 Nett Total
                                         
1st   6 LASER 209998 Gary Bullock   1095 (51 DNC) 3 1 (6) 5             9 66
2nd   8 SOLO 5146 Keith Meekings   1141 2 (51 DNC) (19 DNF) 5 3             10 80
3rd   6 LASER 210356 Chris Nash   1095 (51 DNC) 2 4 4 (6)             10 67
4th   2 ALBACORE 8211 Stuart McAdam Sarah Mayhew Georgia Mc Adam 1038 (51 DNC) 5 (7) 3 7             15 73
5th Y & J 22 TOPPER 45124 / 13 Thomas Knight   1360 4 11 3 (51 DNC) (51 DNC)             18 120
6th   6 LASER 210360 Dave Killey   1095 (51 DNC) 7 (51 DNC) 8 4             19 121
7th   6 LASER 210358 Adrian Coole   1095 3 8 (51 DNC) (51 DNC) 11             22 124
8th   10 BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 9 12 (13) 9 (51 DNC)             30 94
9th   8 SOLO 5000 Mark Savill   1141 5 (51 DNC) 10 (51 DNC) 17             32 134
10th   8 SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 10 (51 DNC) 8 (51 DNC) 20             38 140
11th   8 SOLO 2959 Joanne Barnes   1141 (51 DNC) 6 (51 DNC) 19 DNF 15             40 142
12th   8 SOLO 5368 Martin Knight   1141 7 18 19 DNS (51 DNC) (51 DNC)             44 146
13th   6 LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 (51 DNC) (51 DNC) 12 19 DNF 18             49 151
14th Y & J 22 TOPPER 175 Joseph Tubbs   1360 12 13 (51 DNC) (51 DNC) 26             51 153
15th   2 ALBACORE 1070 James Kearns Olga Olsanikova 1038 13 19 (51 DNC) 19 DNF (27)             51 129
16th   6 LASER 142884 John Sweeney   1095 14 (51 DNC) 19 DNF 19 DNF (51 DNC)             52 154
17th   6 LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 11 17 (51 DNC) (51 DNC) 25             53 155
DNQ   2 ALBACORE 8069 Barry Wicks Julie Maidment 1038 (51 DNC) (51 DNC) 2 51 DNC 1             54 156
DNQ   2 ALBACORE 8130 7987 Howard Witt David Young / D Smith 1038 (51 DNC) (51 DNC) 6 2 51 DNC             59 161
DNQ   -1 PHANTOM 1130 Tim Platt   975 (51 DNC) 1 (51 DNC) 51 DNC 8             60 162
DNQ   8 SOLO 5585 James Gladwyn   1141 (51 DNC) 4 (51 DNC) 51 DNC 9             64 166
DNQ   6 LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 7 10             68 170
DNQ   8 SOLO 4684 Brian Jones   1141 1 (51 DNC) (51 DNC) 19 DNF 51 DNC             71 173
DNQ   6 LASER 137795 Robert Edmonds   1095 6 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 21             78 180
DNQ Y & J 22 TOPPER 24232 Georgia Mc Adam   1360 (51 DNC) (51 DNC) 5 51 DNC 23             79 181
DNQ   10 BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 (51 DNC) 10 19 DNS (51 DNC) 51 DNC             80 182
DNQ   2 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box / Sarah Mayhew/Julie Maidment 1038 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 19 DNF 16             86 188
DNQ   8 SOLO 3342 /834 Paul Fletcher   1141 (51 DNC) (51 DNC) 11 51 DNC 32 DNS             94 196
DNQ   -1 PHANTOM 1280 Ian Stone   975 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 1 51 DNC             103 205
DNQ   6 LASER 210357 Rob Blois   1095 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 2             104 206
DNQ   8 RS VISION NoNo Ellie Gladwyn Jessica Deveraux 1137 8 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC             110 212
DNQ   8 RS VISION 1423 Malcolm Cutler Siobhan Whitaker 1137 (51 DNC) (51 DNC) 9 51 DNC 51 DNC             111 213
DNQ   8 SOLO 4618 Julie Maidment   1141 (51 DNC) 10 (51 DNC) 51 DNC 51 DNC             112 214
DNQ   6 LASER 197916 / 189402 Adam Meekings   1095 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 12             114 216
DNQ   6 LASER 133535 Mark Hudson   1095 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 13             115 217
DNQ   7 RS AERO 5 1795 Sammy Issac Johnson   1124 (51 DNC) 14 (51 DNC) 51 DNC 51 DNC             116 218
DNQ   6 LASER 204560 David Coulthard   1095 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 14             116 218
DNQ   10 BRITISH MOTH 700 Jenny Bentley   1161 (51 DNC) 15 (51 DNC) 51 DNC 51 DNC             117 219
DNQ     RS QUEST   Chris Herbert Leon Jacklyn   15 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC             117 219
DNQ   2 ALBACORE 7431 Sean Porter kate Wolstencroft 1038 (51 DNC) 16 (51 DNC) 51 DNC 51 DNC             118 220
DNQ Y & J 22 TOPPER 32145 Ben Osbourne   1360 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 19             121 223
DNQ   6 RS200 215 Mark Hudson J Boyer 1101 (51 DNC) (51 DNC) 19 DNF 51 DNC 51 DNC             121 223
DNQ   9 LASER RADIAL 11 Roger Pope   1152 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 19 DNF 51 DNC             121 223
DNQ   6 LASER 167861 Alan Banks   1095 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 19 DNF 51 DNC             121 223
DNQ   8 SOLO 3607/4496 Chris Herbert   1141 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 19 DNF 51 DNC             121 223
DNQ   2 ALBACORE 6945 Nigel Dunn C Webb 1038 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 22             124 226
DNQ   2 ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1038 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 24             126 228
DNQ   6 LASER NoNo yeloow Claire Boyles   1095 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 28             130 232
DNQ   7 WAYFARER 10880 Simon Hall Jenny Bentley 1112 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 29             131 233
DNQ   8 ENTERPRISE 16085/15916 Chris Herbert Leon Jacklin 1135 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 30             132 234

14/01/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   8 SOLO 4684 Brian Jones   1141 1 1
2   8 SOLO 5146 Keith Meekings   1141 2 2
3   6 LASER 210358 Adrian Coole   1095 3 3
4 Y & J 22 TOPPER 45124 / 13 Thomas Knight   1360 4 4
5   8 SOLO 5000 Mark Savill   1141 5 5
6   6 LASER 137795 Robert Edmonds   1095 6 6
7   8 SOLO 5368 Martin Knight   1141 7 7
8   8 RS VISION NoNo Ellie Gladwyn Jessica Deveraux 1137 8 8
9   10 BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 9 9
10   8 SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 10 10
11   6 LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 11 11
12 Y & J 22 TOPPER 175 Joseph Tubbs   1360 12 12
13   2 ALBACORE 1070 James Kearns Olga Olsanikova 1038 13 13
14   6 LASER 142884 John Sweeney   1095 14 14
15     RS QUEST   Chris Herbert Leon Jacklyn   15 15

21/01/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   -1 PHANTOM 1130 Tim Platt   975 1 1
2   6 LASER 210356 Chris Nash   1095 2 2
3   6 LASER 209998 Gary Bullock   1095 3 3
4   8 SOLO 5585 James Gladwyn   1141 4 4
5   2 ALBACORE 8211 Stuart McAdam Sarah Mayhew Georgia Mc Adam 1038 5 5
6   8 SOLO 2959 Joanne Barnes   1141 6 6
7   6 LASER 210360 Dave Killey   1095 7 7
8   6 LASER 210358 Adrian Coole   1095 8 8
9   10 BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 9 10
9   8 SOLO 4618 Julie Maidment   1141 9 10
11 Y & J 22 TOPPER 45124 / 13 Thomas Knight   1360 10 11
12   10 BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 11 12
13 Y & J 22 TOPPER 175 Joseph Tubbs   1360 12 13
14   7 RS AERO 5 1795 Sammy Issac Johnson   1124 13 14
15   10 BRITISH MOTH 700 Jenny Bentley   1161 14 15
16   2 ALBACORE 7431 Sean Porter kate Wolstencroft 1038 15 16
17   6 LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 16 17
18   8 SOLO 5368 Martin Knight   1141 17 18
19   2 ALBACORE 1070 James Kearns Olga Olsanikova 1038 18 19

28/01/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   6 LASER 209998 Gary Bullock   1095 1 1
2   2 ALBACORE 8069 Barry Wicks Julie Maidment 1038 2 2
3 Y & J 22 TOPPER 45124 / 13 Thomas Knight   1360 3 3
4   6 LASER 210356 Chris Nash   1095 4 4
5 Y & J 22 TOPPER 24232 Georgia Mc Adam   1360 5 5
6   2 ALBACORE 8130 7987 Howard Witt David Young / D Smith 1038 6 6
7   2 ALBACORE 8211 Stuart McAdam Sarah Mayhew Georgia Mc Adam 1038 7 7
8   8 SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 8 8
9   8 RS VISION 1423 Malcolm Cutler Siobhan Whitaker 1137 9 9
10   8 SOLO 5000 Mark Savill   1141 10 10
11   8 SOLO 3342 /834 Paul Fletcher   1141 11 11
12   6 LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 12 12
13   10 BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 13 13
14   8 SOLO 5146 Keith Meekings   1141 DNF 19
14   8 SOLO 5368 Martin Knight   1141 DNS 19
14   6 LASER 142884 John Sweeney   1095 DNF 19
14   10 BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 DNS 19
14   6 RS200 215 Mark Hudson J Boyer 1101 DNF 19

11/02/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   -1 PHANTOM 1280 Ian Stone   975 1 1
2   2 ALBACORE 8130 7987 Howard Witt David Young / D Smith 1038 2 2
3   2 ALBACORE 8211 Stuart McAdam Sarah Mayhew Georgia Mc Adam 1038 3 3
4   6 LASER 210356 Chris Nash   1095 4 4
5   8 SOLO 5146 Keith Meekings   1141 5 5
6   6 LASER 209998 Gary Bullock   1095 6 6
7   6 LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 7 7
8   6 LASER 210360 Dave Killey   1095 8 8
9   10 BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 9 9
10   8 SOLO 2959 Joanne Barnes   1141 DNF 19
10   6 LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 DNF 19
10   2 ALBACORE 1070 James Kearns Olga Olsanikova 1038 DNF 19
10   6 LASER 142884 John Sweeney   1095 DNF 19
10   8 SOLO 4684 Brian Jones   1141 DNF 19
10   2 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box / Sarah Mayhew/Julie Maidment 1038 DNF 19
10   9 LASER RADIAL 11 Roger Pope   1152 DNF 19
10   6 LASER 167861 Alan Banks   1095 DNF 19
10   8 SOLO 3607/4496 Chris Herbert   1141 DNF 19

18/02/2018


Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   2 ALBACORE 8069 Barry Wicks Julie Maidment 1038 1 1
2   6 LASER 210357 Rob Blois   1095 2 2
3   8 SOLO 5146 Keith Meekings   1141 3 3
4   6 LASER 210360 Dave Killey   1095 4 4
5   6 LASER 209998 Gary Bullock   1095 5 5
6   6 LASER 210356 Chris Nash   1095 6 6
7   2 ALBACORE 8211 Stuart McAdam Sarah Mayhew Georgia Mc Adam 1038 7 7
8   -1 PHANTOM 1130 Tim Platt   975 8 8
9   8 SOLO 5585 James Gladwyn   1141 9 9
10   6 LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 10 10
11   6 LASER 210358 Adrian Coole   1095 11 11
12   6 LASER 197916 / 189402 Adam Meekings   1095 12 12
13   6 LASER 133535 Mark Hudson   1095 13 13
14   6 LASER 204560 David Coulthard   1095 14 14
15   8 SOLO 2959 Joanne Barnes   1141 15 15
16   2 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box / Sarah Mayhew/Julie Maidment 1038 16 16
17   8 SOLO 5000 Mark Savill   1141 17 17
18   6 LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 18 18
19 Y & J 22 TOPPER 32145 Ben Osbourne   1360 19 19
20   8 SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 20 20
21   6 LASER 137795 Robert Edmonds   1095 21 21
22   2 ALBACORE 6945 Nigel Dunn C Webb 1038 22 22
23 Y & J 22 TOPPER 24232 Georgia Mc Adam   1360 23 23
24   2 ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1038 24 24
25   6 LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 25 25
26 Y & J 22 TOPPER 175 Joseph Tubbs   1360 26 26
27   2 ALBACORE 1070 James Kearns Olga Olsanikova 1038 27 27
28   6 LASER NoNo yeloow Claire Boyles   1095 28 28
29   7 WAYFARER 10880 Simon Hall Jenny Bentley 1112 29 29
30   8 ENTERPRISE 16085/15916 Chris Herbert Leon Jacklin 1135 30 30
31   8 SOLO 3342 /834 Paul Fletcher   1141 DNS 32

25/02/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

11/03/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

18/03/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

25/03/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

22/04/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

29/04/2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Start Number Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com