event burgee venue burgee

Menagerie Summer Series 2016

Maidenhead Sailing Club

Results as of 12:10 on August 29, 2016

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Menagerie Series
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 Nett Total
              24-4-2016 08-05-2016 15-05-2016 22-05-2016 29-05-2016 12-06-2016 19-06-2016 26-06-2016 10-07-2016 17-07-2016 24-07-2016 31-07-2016 14-08-2016 21-08-2016 27-08-2016    
1st GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (2.00) 2.00 1.00 1.00 2.00 (22.00 DNC) 1.00 1.00 (22.00 DNC) 1.00 1.00 10.00 144.00
2nd SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 (22.00 DNC) 1.00 (4.00) 3.00 (22.00 DNC) 1.00 (22.00 DNC) 2.00 1.00 2.00 (22.00 DNC) 2.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 3.00 15.00 151.00
3rd GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 4.00 6.00 5.00 1.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 2.00 (22.00 DNC) 3.00 (22.00 DNC) 3.00 (22.00 DNC) 1.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 25.00 179.00
4th SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 5.00 8.00 6.00 (22.00 DNC) 5.00 3.00 3.00 5.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (9.00 DNS) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 4.00 (22.00 DNC) 39.00 180.00
5th SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 4.00 4.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 4.00 3.00 4.00 (22.00 DNC) 2.00 22.00 DNC 2.00 45.00 199.00
6th SILVER OPTIMIST 4612 Paul Barnes   1665 2.00 5.00 (22.00 DNC) 2.00 3.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 4.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 82.00 236.00
7th GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 3.00 7.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 2.00 3.00 22.00 DNC 2.00 22.00 DNC 83.00 237.00
8th SILVER BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 6.00 4.00 6.00 4.00 22.00 DNC 3.00 22.00 DNC 89.00 243.00
9th SILVER LIGHTNING 368 174 Brian Low   1164 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 8.00 DNF (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 4.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 5.00 22.00 DNC 5.00 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 110.00 264.00
10th GOLD LASER RADIAL 184765 Ellie Gladwyn   1152 (22.00 DNC) 2.00 1.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 135.00 289.00
11th SILVER TOPPER 8844 Leo Wilkinson   1387 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 3.00 (22.00 DNC) 1.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 136.00 290.00
12th GOLD PHANTOM 1130 Tim Platt   975 1.00 3.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 136.00 290.00
13th SILVER LASER RADIAL 157538 Charlotte Hole   1152 (22.00 DNC) 4.00 2.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 138.00 292.00
14th SILVER RS AERO 5 1795 Terry Cherrill   1107 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 5.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 9.00 DNS 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 146.00 300.00
15th SILVER BRITISH MOTH 700 Jenny Bentley   1161 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 7.00 DNF 22.00 DNC 7.00 DNS 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 146.00 300.00
16th SILVER ENTERPRISE 15916 Leon Jacklyn Colin Yeandle 1135 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 1.00 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 155.00 309.00
17th GOLD RS 200 215 Mark Hudson Jill Boyer/Stuart Mcadam 1119 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 3.00 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 157.00 311.00
18th SILVER RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1137 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 4.00 158.00 312.00
19th SILVER WAYFARER 9354 Austin Maude Amelia Blomdale 1112 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 5.00 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 159.00 313.00
20th SILVER LASER RADIAL 154738 Lillian Garrod   1152 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 5.00 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 159.00 313.00
21st   420 23638 David Hall   1105 (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 7.00 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 161.00 315.00

R1 - 24-4-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD PHANTOM 1130 Tim Platt   975 43:02 4 0:44:08 1.00
2 SILVER OPTIMIST 4612 Paul Barnes   1665 37:21 2 0:44:52 2.00
3 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 42:01 3 0:48:15 3.00
4 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 43:34 3 0:51:11 4.00
5 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 45:34 3 0:53:26 5.00

R2 - 08-05-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 51:17 4 0:46:13 1.00
2 GOLD LASER RADIAL 184765 Ellie Gladwyn   1152 53:42 5 0:46:37 2.00
3 GOLD PHANTOM 1130 Tim Platt   975 45:38 5 0:46:48 3.00
4 SILVER LASER RADIAL 157538 Charlotte Hole   1152 54:14 5 0:47:05 4.00
5 SILVER OPTIMIST 4612 Paul Barnes   1665 47:40 3 0:47:43 5.00
6 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 47:54 4 0:52:45 6.00
7 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 49:52 4 0:53:41 7.00
8 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 56:20 3 1:22:35 8.00

R3 - 15-05-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD LASER RADIAL 184765 Ellie Gladwyn   1152 41:53 3 0:36:21 1.00
2 SILVER LASER RADIAL 157538 Charlotte Hole   1152 47:27 3 0:41:11 2.00
3 SILVER TOPPER 8844 Leo Wilkinson   1387 60:35 3 0:43:41 3.00
4 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 61:47 3 0:44:33 4.00
5 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 57:30 3 0:50:40 5.00
6 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 61:35 3 0:54:10 6.00
7 SILVER LIGHTNING 368 174 Brian Low   1164 DNF     8.00

R4 - 22-05-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 0:24:00 1 0:21:09 1.00
2 SILVER OPTIMIST 4612 Paul Barnes   1665 0:36:30 1 0:21:55 2.00
3 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 0:31:30 1 0:22:43 3.00
4 SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 0:34:17 1 0:24:43 4.00
5 SILVER RS AERO 5 1795 Terry Cherrill   1107 0:32:43 1 0:29:33 5.00

R5 - 29-05-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SILVER TOPPER 8844 Leo Wilkinson   1387 49:03 3 0:47:09 1.00
2 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 46:50 4 0:48:02 2.00
3 SILVER OPTIMIST 4612 Paul Barnes   1665 40:35 2 0:48:45 3.00
4 SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 53:08 3 0:51:05 4.00
5 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 48:18 3 0:56:38 5.00

R6 - 12-06-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 42:09 4 0:45:35 1.00
2 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 46:12 6 0:47:23 2.00
3 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 40:57 3 1:12:02 3.00

R7 - 19-06-2016

Race 7 Ent 16085 Came off water to carry out rescue

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 46:12 5 0:47:23 1.00
2 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 48:18 4 0:53:12 2.00
3 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 43:27 3 1:03:41 3.00
4 SILVER LIGHTNING 368 174 Brian Low   1164 45:57 3 1:05:48 4.00

R8 - 26-06-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 40:24 3 0:41:26 1.00
2 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 39:17 2 0:42:29 2.00
3 GOLD RS 200 215 Mark Hudson Jill Boyer/Stuart Mcadam 1119 47:35 3 0:42:31 3.00
4 SILVER OPTIMIST 4612 Paul Barnes   1665 48:34 2 0:43:45 4.00
5 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 56:12 3 0:49:26 5.00

R9 - 10-07-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 41:54 3 0:40:17 1.00
2 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 41:38 4 0:42:42 2.00
3 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 49:43 4 0:43:48 3.00
4 SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 49:04 3 0:47:10 4.00
5 SILVER LASER RADIAL 154738 Lillian Garrod   1152 42:39 3 0:49:22 5.00
6 SILVER BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 44:52 3 0:51:32 6.00
7   420 23638 David Hall   1105 47:39 3 0:57:30 7.00

R10 - 17-07-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SILVER ENTERPRISE 15916 Leon Jacklyn Colin Yeandle 1135 45:48 3 0:40:21 1.00
2 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 57:37 3 0:41:32 2.00
3 SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 57:50 3 0:41:42 3.00
4 SILVER BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 53:14 3 0:45:51 4.00
5 SILVER LIGHTNING 368 174 Brian Low   1164 55:26 3 0:47:37 5.00
6 SILVER BRITISH MOTH 700 Jenny Bentley   1161 DNF     7.00

R11 - 24-07-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 36:04 4 0:36:59 1.00
2 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 35:05 3 0:40:17 2.00
3 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 34:44 3 0:40:48 3.00
4 SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 47:09 3 0:45:20 4.00
5 SILVER WAYFARER 9354 Austin Maude Amelia Blomdale 1112 39:45 3 0:47:40 5.00
6 SILVER BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 46:03 3 0:52:53 6.00
7 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 DNS 3   9.00
7 SILVER RS AERO 5 1795 Terry Cherrill   1107 DNS     9.00

R12 - 31-07-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 35:54 3 0:36:49 1.00
2 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 36:47 2 0:39:47 2.00
3 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 46:12 3 0:39:48 3.00
4 SILVER BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 48:43 3 0:41:58 4.00
5 SILVER LIGHTNING 368 174 Brian Low   1164 38:10 2 0:49:11 5.00
6 SILVER BRITISH MOTH 700 Jenny Bentley   1161 DNS     7.00

R13 - 14-08-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Leon Jacklyn 1135 40:15 3 0:35:28 1.00
2 SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 34:45 2 0:37:35 2.00

R14 - 21-08-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 45:02 5 0:46:11 1.00
2 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 48:27 4 0:52:10 2.00
3 SILVER BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 41:00 3 0:58:51 3.00
4 SILVER RS VISION 1423 Malcolm Culter Siobhan Whittaker 1137 49:53 3 1:13:07 4.00

R15 - 27-08-2016

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 35:24 3 0:36:18 1.00
2 SILVER TOPPER 24232 Georgia McAdam   1387 35:12 2 0:38:04 2.00
3 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 35:43 2 0:38:38 3.00
4 SILVER RS VISION 142 Harris MAidement Jeff Maidment 1137 34:24 2 0:45:23 4.00

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com