Laser Winter Series 2010-11

Maidenhead Sailing Club

Results as of 22:48 on September 2, 2012

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 23, Scoring system: Laser Series
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY 22-April 29-April 20-May 27-May 10-June 17-June 24-June 8-July Total Nett
                 
1st LASER 184765 James Gladwyn   1080 2 (24 DNC) (4) 1 1 1 1 (24 DNC) 58 6
2nd LASER 146094 Dave Killey   1080 3 1 6 5 4 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 91 19
3rd LASER 168959 David Coulthard   1080 4 (24 DNC) 5 11 DNF 2 (24 DNC) (24 DNC) 1 95 23
4th LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 6 (24 DNC) (24 DNC) 4 5 6 (24 DNC) 2 95 23
5th LASER 165543 Gavin Piddock   1080 (8) (24 DNC) (24 DNC) 7 7 7 4 3 84 28
6th LASER 197196 Ian Stone   1080 (24 DNC) 2 1 3 (24 DNC) 2 (24 DNC) 24 DNC 104 32
7th LASER 165506 Paul Sutherland   1080 1 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 3 4 3 24 DNC 107 35
8th LASER 161577 Adrian Coole   1080 7 (24 DNC) 3 2 (24 DNC) (24 DNC) 2 24 DNC 110 38
9th LASER 167861 Alan Banks   1080 9 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 6 5 24 DNC 24 DNC 140 68
10th LASER 173556 Chris Webb   1080 5 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 3 24 DNC 24 DNC 152 80
11th LASER 115696 John Sweeney   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 9 24 DNC 24 DNC 24 DNC 4 157 85
12th LASER 142884 David Hoare   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 6 24 DNC 9 DNF 24 DNC 24 DNC 159 87
13th LASER 194298 Ray Bridges   1080 (24 DNC) (24 DNC) 2 (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 170 98
14th LASER 159378 David Brunt   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 8 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 176 104
15th LASER 100277 Mike Hamilton   1080 11 DNF (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 179 107
16th LASER 182487 Toby Ayre   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120
16th LASER 140114 James Farquharson   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120
16th LASER 165410 (Radial) Brian Jones   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120
16th LASER 16550 John Woffinden   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120
16th LASER 65506 Sean Porter   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120
16th LASER 187615 (4.7) Jack Ward   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120
16th LASER 112525 Chris Herbert   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120
16th LASER 27055 Barry Wicks   1080 (24 DNC) (24 DNC) (24 DNC) 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 24 DNC 192 120

22-April

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 165506 Paul Sutherland   1080 1 1
2 LASER 184765 James Gladwyn   1080 2 2
3 LASER 146094 Dave Killey   1080 3 3
4 LASER 168959 David Coulthard   1080 4 4
5 LASER 173556 Chris Webb   1080 5 5
6 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 6 6
7 LASER 161577 Adrian Coole   1080 7 7
8 LASER 165543 Gavin Piddock   1080 8 8
9 LASER 167861 Alan Banks   1080 9 9
10 LASER 100277 Mike Hamilton   1080 DNF 11

29-April

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 146094 Dave Killey   1080 1 1
2 LASER 197196 Ian Stone   1080 2 2

20-May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 197196 Ian Stone   1080 1 1
2 LASER 194298 Ray Bridges   1080 2 2
3 LASER 161577 Adrian Coole   1080 3 3
4 LASER 184765 James Gladwyn   1080 4 4
5 LASER 168959 David Coulthard   1080 5 5
6 LASER 146094 Dave Killey   1080 6 6

27-May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 184765 James Gladwyn   1080 1 1
2 LASER 161577 Adrian Coole   1080 2 2
3 LASER 197196 Ian Stone   1080 3 3
4 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 4 4
5 LASER 146094 Dave Killey   1080 5 5
6 LASER 142884 David Hoare   1080 6 6
7 LASER 165543 Gavin Piddock   1080 7 7
8 LASER 159378 David Brunt   1080 8 8
9 LASER 115696 John Sweeney   1080 9 9
10 LASER 168959 David Coulthard   1080 DNF 11

10-June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 184765 James Gladwyn   1080 1 1
2 LASER 168959 David Coulthard   1080 2 2
3 LASER 165506 Paul Sutherland   1080 3 3
4 LASER 146094 Dave Killey   1080 4 4
5 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 5 5
6 LASER 167861 Alan Banks   1080 6 6
7 LASER 165543 Gavin Piddock   1080 7 7

17-June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 184765 James Gladwyn   1080 1 1
2 LASER 197196 Ian Stone   1080 2 2
3 LASER 173556 Chris Webb   1080 3 3
4 LASER 165506 Paul Sutherland   1080 4 4
5 LASER 167861 Alan Banks   1080 5 5
6 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 6 6
7 LASER 165543 Gavin Piddock   1080 7 7
8 LASER 142884 David Hoare   1080 DNF 9

24-June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 184765 James Gladwyn   1080 1 1
2 LASER 161577 Adrian Coole   1080 2 2
3 LASER 165506 Paul Sutherland   1080 3 3
4 LASER 165543 Gavin Piddock   1080 4 4

8-July

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 168959 David Coulthard   1080 1 1
2 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 2 2
3 LASER 165543 Gavin Piddock   1080 3 3
4 LASER 115696 John Sweeney   1080 4 4

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com