event burgee venue burgee

Iver Challenge 2013

Maidenhead Sailing Club

Results as of 11:20 on October 10, 2013

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 27, Scoring system: Iver Challenge
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 abandoned Nett Total
              Oct 5th Oct 5th Oct 5th    
1st MSC PHANTOM 1130 Tim Platt   1012 1 3   4 4
2nd SWSC ENTERPRISE 23047 P Jackson Ellie 1117 4 1   5 5
3rd SWSC ENTERPRISE 22359 R Bennett L Jackson 1117 3 2   5 5
4th MSC SOLO 4956 Roger Hartford   1148 2 5   7 7
5th MSC LASER 192530 Rob Blois   1087 6 6   12 12
6th MSC SOLO 5189 Jon Hirsh   1148 5 9   14 14
7th MSC BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1164 11 4   15 15
8th KSC SOLO 3468 S Taylor   1148 10 7   17 17
9th SWSC ENTERPRISE 21853 D Ackroyd G Lunnen-Kay 1117 9 10   19 19
10th KSC SOLO 4322 B Pickles   1148 12 8   20 20
11th SWSC ENTERPRISE 23045 C Noves A Noves 1117 8 14   22 22
12th MSC LASER 197916 Ian Stone   1087 7 16   23 23
13th SWSC SOLO 5192 P Phillips   1148 13 13   26 26
14th KSC SOLO 4977 N Gill   1148 16 11   27 27
15th KSC SOLO 4970 R Hamilton   1148 15 15   30 30
16th SWSC LASER 159430 D Perry   1087 20 17   37 37
17th MSC ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1055 19 19   38 38
18th MSC ALBACORE 8151 Martin Hayward Roy Box 1055 18 21   39 39
19th SWSC ENTERPRISE 21131/ 29066 P Bergquist H Pridmore 1117 28 DNF 12   40 40
20th MSC ENTERPRISE 220352 Mike Hamilton Joe Jones 1117 14 26   40 40
21st MSC LASER 142884 John Sweeney   1087 22 18   40 40
22nd SWSC LASER 151350 T Brand   1087 23 20   43 43
23rd KSC GRADUATE 2906 Vic Laming Elaine Laming 1141 17 28 DNC   45 45
24th MSC RS VISION --- Sean Porter Marc Shepherd 1096 21 24   45 45
25th KSC LASER 80930 Nigel Healer   1087 24 23   47 47
26th SWSC RS FEVA 3774 F Tanner D Perry 1210 28 DNF 22   50 50
27th KSC LASER 126035 M Hawkins   1087 25 25   50 50

R1 - Oct 5th at 

Memorial Day

Start: Handicap1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 MSC PHANTOM 1130 Tim Platt   1012 0:40:31 1 0:40:02 1
2 MSC SOLO 4956 Roger Hartford   1148 0:46:00 1 0:40:04 2
3 SWSC ENTERPRISE 22359 R Bennett L Jackson 1117 0:45:10 1 0:40:26 3
4 SWSC ENTERPRISE 23047 P Jackson Ellie 1117 0:46:09 1 0:41:19 4
5 MSC SOLO 5189 Jon Hirsh   1148 0:47:54 1 0:41:43 5
6 MSC LASER 192530 Rob Blois   1087 0:45:27 1 0:41:49 6
7 MSC LASER 197916 Ian Stone   1087 0:46:21 1 0:42:38 7
8 SWSC ENTERPRISE 23045 C Noves A Noves 1117 0:50:11 1 0:44:56 8
9 SWSC ENTERPRISE 21853 D Ackroyd G Lunnen-Kay 1117 0:50:25 1 0:45:08 9
10 KSC SOLO 3468 S Taylor   1148 0:51:53 1 0:45:12 10
11 MSC BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1164 0:52:51 1 0:45:24 11
12 KSC SOLO 4322 B Pickles   1148 0:52:11 1 0:45:27 12
13 SWSC SOLO 5192 P Phillips   1148 0:52:34 1 0:45:47 13
14 MSC ENTERPRISE 220352 Mike Hamilton Joe Jones 1117 0:51:11 1 0:45:49 14
15 KSC SOLO 4970 R Hamilton   1148 0:53:09 1 0:46:18 15
16 KSC SOLO 4977 N Gill   1148 0:53:56 1 0:46:59 16
17 KSC GRADUATE 2906 Vic Laming Elaine Laming 1141 0:54:19 1 0:47:36 17
18 MSC ALBACORE 8151 Martin Hayward Roy Box 1055 0:50:45 1 0:48:06 18
19 MSC ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1055 0:50:46 1 0:48:07 19
20 SWSC LASER 159430 D Perry   1087 0:56:17 1 0:51:47 20
21 MSC RS VISION --- Sean Porter Marc Shepherd 1096 0:57:29 1 0:52:27 21
22 MSC LASER 142884 John Sweeney   1087 0:57:03 1 0:52:29 22
23 SWSC LASER 151350 T Brand   1087 0:57:31 1 0:52:55 23
24 KSC LASER 80930 Nigel Healer   1087 0:59:21 1 0:54:36 24
25 KSC LASER 126035 M Hawkins   1087 1:07:53 1 1:02:27 25
26 SWSC ENTERPRISE 21131/ 29066 P Bergquist H Pridmore 1117 DNF 1   28
26 SWSC RS FEVA 3774 F Tanner D Perry 1210 DNF     28

R2 - Oct 5th at 

Start: Handicap 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SWSC ENTERPRISE 23047 P Jackson Ellie 1117 0:42:48 2 0:38:19 1
2 SWSC ENTERPRISE 22359 R Bennett L Jackson 1117 0:46:26 2 0:41:34 2
3 MSC PHANTOM 1130 Tim Platt   1012 0:42:21 2 0:41:51 3
4 MSC BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1164 0:49:12 2 0:42:16 4
5 MSC SOLO 4956 Roger Hartford   1148 0:49:18 2 0:42:57 5
6 MSC LASER 192530 Rob Blois   1087 0:46:44 2 0:43:00 6
7 KSC SOLO 3468 S Taylor   1148 0:49:54 2 0:43:28 7
8 KSC SOLO 4322 B Pickles   1148 0:50:02 2 0:43:35 8
9 MSC SOLO 5189 Jon Hirsh   1148 0:51:04 2 0:44:29 9
10 SWSC ENTERPRISE 21853 D Ackroyd G Lunnen-Kay 1117 0:49:48 2 0:44:35 10
11 KSC SOLO 4977 N Gill   1148 0:51:25 2 0:44:47 11
12 SWSC ENTERPRISE 21131/ 29066 P Bergquist H Pridmore 1117 0:50:04 2 0:44:49 12
13 SWSC SOLO 5192 P Phillips   1148 0:52:00 2 0:45:18 13
14 SWSC ENTERPRISE 23045 C Noves A Noves 1117 0:52:52 2 0:47:20 14
15 KSC SOLO 4970 R Hamilton   1148 0:55:47 2 0:48:36 15
16 MSC LASER 197916 Ian Stone   1087 0:53:03 2 0:48:48 16
17 SWSC LASER 159430 D Perry   1087 0:55:03 2 0:50:39 17
18 MSC LASER 142884 John Sweeney   1087 0:55:24 2 0:50:58 18
19 MSC ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1055 0:54:57 2 0:52:05 19
20 SWSC LASER 151350 T Brand   1087 0:57:01 2 0:52:27 20
21 MSC ALBACORE 8151 Martin Hayward Roy Box 1055 0:57:39 2 0:54:39 21
22 SWSC RS FEVA 3774 F Tanner D Perry 1210 1:06:54 2 0:55:17 22
23 KSC LASER 80930 Nigel Healer   1087 1:03:29 2 0:58:24 23
24 MSC RS VISION --- Sean Porter Marc Shepherd 1096 1:05:24 2 0:59:40 24
25 KSC LASER 126035 M Hawkins   1087 1:05:19 2 1:00:05 25
26 MSC ENTERPRISE 220352 Mike Hamilton Joe Jones 1117 1:10:17 2 1:02:55 26

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com