event burgee venue burgee

Ice Bucket 2016

Maidenhead Sailing Club

Results are final as of 16:52 on November 6, 2016

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Handicap
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Nov1 Nov2 Nov3 Nett Total
              2016-11-06 2016-11-06 2016-11-06    
1st GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 1 1 (9) 2 11
2nd GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 (3) 2 1 3 6
3rd GOLD SOLO 5189 Jon Hirsh   1141 (4) 3 2 5 9
4th GOLD LASER 174734 210360 Dave Killey   1095 (10) 6 3 9 19
5th GOLD LASER 189402 Adam Meekings   1095 5 (7) 4 9 16
6th GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 (7) 4 7 11 18
7th SILVER LASER RADIAL 7538 Charlotte Hole   1152 7 5 (10) 12 22
8th GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 (8) 8 5 13 21
9th SILVER ALBACORE 8001 Stuart Mc Adam Sarah Mayhew 1038 9 (11) 6 15 26
10th BRONZE TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 (19 DNF) 9 8 17 36
11th GOLD LASER 192530 210357 Rob Blois   1095 2 (19 DNF) 18 DNF 20 39
12th SILVER ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Denise Fergusson 1135 (11) 10 11 21 32
13th BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1152 12 12 (18 DNF) 24 42
14th BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes   1038 (15) 14 12 26 41
15th SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 (19 DNS) 13 18 DNF 31 50
16th BRONZE TOPPER 24315 Robert Kemm   1387 13 (19 DNF) 19 DNC 32 51
17th BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 14 (19 DNF) 18 DNS 32 51
18th SILVER LASER RADIAL NoNo Gavin Pidduck   1152 (19 DNF) 19 DNF 18 DNF 37 56

Nov1 - 2016-11-06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 28:00 4 0:28:43 975 1
2 GOLD LASER 192530 210357 Rob Blois   1095 32:38 4 0:29:48 1136.339 2
3 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 25:57 3 0:30:19 1204.821 3
4 GOLD SOLO 5189 Jon Hirsh   1141 26:18 3 0:30:44 1221.071 4
5 GOLD LASER 189402 Adam Meekings   1095 25:20 3 0:30:51 1176.19 5
6 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 26:46 3 0:31:17 1242.738 7
6 SILVER LASER RADIAL 7538 Charlotte Hole   1152 27:02 3 0:31:17 1255.119 7
8 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 25:05 3 0:32:13 1164.583 8
9 SILVER ALBACORE 8001 Stuart Mc Adam Sarah Mayhew 1038 25:10 3 0:32:20 1168.452 9
10 GOLD LASER 174734 210360 Dave Killey   1095 26:37 3 0:32:25 1235.774 10
11 SILVER ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Denise Fergusson 1135 29:05 3 0:34:10 1350.298 11
12 BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1152 29:45 3 0:34:26 1381.25 12
13 BRONZE TOPPER 24315 Robert Kemm   1387 24:51 2 0:35:50 1730.625 13
14 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 26:40 2 0:45:56 1857.143 14
15 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes   1038 29:03 2 0:55:58 2023.125 15
16 BRONZE TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 DNF       19
16 SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 DNS       19
16 SILVER LASER RADIAL NoNo Gavin Pidduck   1152 DNF       19

Nov2 - 2016-11-06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 19:10 3 0:19:39 975 1
2 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 22:48 3 0:19:59 1159.826 2
3 GOLD SOLO 5189 Jon Hirsh   1141 23:40 3 0:20:45 1203.913 3
4 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 24:15 3 0:21:15 1233.587 4
5 SILVER LASER RADIAL 7538 Charlotte Hole   1152 24:41 3 0:21:26 1255.63 5
6 GOLD LASER 174734 210360 Dave Killey   1095 23:55 3 0:21:51 1216.63 6
7 GOLD LASER 189402 Adam Meekings   1095 24:38 3 0:22:30 1253.087 7
8 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 24:30 3 0:23:36 1246.304 8
9 BRONZE TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 23:15 2 0:25:09 1774.076 9
10 SILVER ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Denise Fergusson 1135 19:41 2 0:26:01 1501.924 10
11 SILVER ALBACORE 8001 Stuart Mc Adam Sarah Mayhew 1038 19:03 2 0:27:32 1453.598 11
12 BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1152 26:33 2 0:34:34 2025.88 12
13 SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 29:25 2 0:40:18 2244.62 13
14 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes   1038 17:45 1 0:51:18 2708.804 14
15 GOLD LASER 192530 210357 Rob Blois   1095 DNF       19
15 BRONZE TOPPER 24315 Robert Kemm   1387 DNF       19
15 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 DNF       19
15 SILVER LASER RADIAL NoNo Gavin Pidduck   1152 DNF       19

Nov3 - 2016-11-06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 25:33 3 0:22:24 1141 1
2 GOLD SOLO 5189 Jon Hirsh   1141 25:48 3 0:22:37 1152.164 2
3 GOLD LASER 174734 210360 Dave Killey   1095 24:57 3 0:22:47 1114.205 3
4 GOLD LASER 189402 Adam Meekings   1095 25:05 3 0:22:54 1120.16 4
5 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 24:34 3 0:23:40 1097.087 5
6 SILVER ALBACORE 8001 Stuart Mc Adam Sarah Mayhew 1038 24:42 3 0:23:48 1103.041 6
7 GOLD SOLO 4684 Brian Jones   1141 27:14 3 0:23:52 1216.174 7
8 BRONZE TOPPER 45124 Thomas Knight   1387 22:30 2 0:24:20 1507.192 8
9 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 24:03 3 0:24:40 1074.014 9
10 SILVER LASER RADIAL 7538 Charlotte Hole   1152 29:32 3 0:25:38 1318.886 10
11 SILVER ENTERPRISE 16085 Chris Herbert Denise Fergusson 1135 30:16 3 0:26:40 1351.635 11
12 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes   1038 23:46 2 0:34:21 1592.041 12
13 GOLD LASER 192530 210357 Rob Blois   1095 DNF       18
13 BRONZE LASER RADIAL 11 Roger Pope   1152 DNF       18
13 SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 DNF       18
13 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 DNS 3     18
13 SILVER LASER RADIAL NoNo Gavin Pidduck   1152 DNF       18

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com