event burgee venue burgee

Handicap Winter Results 2017

Maidenhead Sailing Club

Results are provisional as of 15:11 on November 11, 2017

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 39, Scoring system: Handicap
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Oct1 Oct2 Oct3 Nov1 Nov2 Nov3 Dec1 Dec2 Dec3 Jan1 Jan2 Jan3 Feb1 Feb2 Feb3 Mar1 Mar2 Mar3 Nett Total
              2017-10-08 2017-10-08 2017-10-08 2017-11-05 2017-11-05 2017-11-05 2017-12-03 2017-12-03 2017-12-03 2018-01-07 2018-01-07 2018-01-07 2018-02-04 2018-02-04 2018-02-04 2018-03-04 2018-03-04 2018-03-04    
1st GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Saeah Mayhew Roy Box 1038 2 (7) 1 3 (10) 3                         9 26
2nd GOLD SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 4 2 4 (8) (5) 2                         12 25
3rd GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 1 1 5 (10) (6) 6                         13 29
4th GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 6 3 6 (17) (15) 9                         24 56
5th GOLD LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 9 8 8 (14) (19) 7                         32 65
6th SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1360 12 (24 DNF) 10 4 13 (17)                         39 80
7th SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 8 (17) 7 (21) 16 13                         44 82
8th BRONZE TOPPER 175 J Tubb   1360 (17) 14 14 5 12 (19)                         45 81
9th GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1095 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 7 1 1                         49 129
10th GOLD ALBACORE 8001 8211 Stuart McAdam Martin Knight Sarah Mayhew 1038 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 2 4 4                         50 130
11th GOLD PHANTOM 1130 Tim Platt   975 7 4 3 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         54 134
12th GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 1 2 12                         55 135
13th GOLD MIRACLE 4021 Brian Jones   1210 5 (24 DNS) 24 DNS 15 14 (28 DNS)                         58 110
14th GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 13 3 5                         61 141
15th GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 7 9 8                         64 144
16th GOLD LASER 174734 Will Davies   1095 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 9 7 10                         66 146
17th BRONZE ALBACORE 8212 Alex Cull Leo Wilkinson 1038 24 DNS 6 2 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         72 152
18th BRONZE ALBACORE 6931 Dave Duncan Ken Lee 1038 16 16 19 (27) 21 (28 DNS)                         72 127
19th BRONZE TOPPER 32145 Ben Osbourne   1360 10 12 11 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         73 153
20th SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1038 11 10 13 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         74 154
21st SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1101 14 9 12 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         75 155
22nd BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes Olga 1038 21 (24 DNF) 17 (26) 20 20                         78 128
23rd SILVER LASER 174734 James Weidenbaum   1095 13 19 9 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         81 161
24th SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 18 11 14                         83 163
25th BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 18 11 15 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         84 164
26th BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 15 15 16 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         86 166
27th SILVER ALBACORE 8151 Martin Hayward Lucy Hayward 1038 20 5 24 DNS (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         89 169
28th GOLD SOLO 5146 Keith Meekings   1141 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 12 9 28 DNS                         89 169
29th GOLD RS 200 735 Chris Nash Sammy IJ Izzy Saunders 1101 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 16 22 11                         89 169
30th SILVER SOLO 4496 Chris Herbert   1141 19 13 18 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         90 170
31st SILVER ALBACORE 8061 Roger Harford Olga Olsanikova 1038 3 24 DNS 24 DNS (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         91 171
32nd BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1095 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 19 17 17                         93 173
33rd BRONZE LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 22 18 18                         98 178
34th SILVER COMET EXTRA 647 Keith Bullock   1204 24 DNS 18 24 DNS (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC                         106 186
35th SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 11 28 DNS 28 DNS                         107 187
36th GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 24 28 DNF 15                         107 187
37th BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 23 23 21                         107 187
38th SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 20 28 DNS 28 DNS                         116 196
39th BRONZE BRITISH MOTH 784 Jenny Bentley   1161 (40 DNC) (40 DNC) 40 DNC 25 28 DNF 28 DNS                         121 201

Oct1 - 2017-10-08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 0:17:27 2 0:15:56 1095 1
2 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Saeah Mayhew Roy Box 1038 0:17:20 2 0:16:42 1087.679 2
3 SILVER ALBACORE 8061 Roger Harford Olga Olsanikova 1038 0:17:34 2 0:16:55 1102.321 3
4 GOLD SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 0:19:19 2 0:16:56 1212.135 4
5 GOLD MIRACLE 4021 Brian Jones   1210 0:20:44 2 0:17:08 1301.032 5
6 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 0:19:36 2 0:17:11 1229.914 6
7 GOLD PHANTOM 1130 Tim Platt   975 0:17:16 2 0:17:43 1083.496 7
8 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 0:19:25 2 0:17:44 1218.41 8
9 GOLD LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 0:20:30 2 0:18:43 1286.39 9
10 BRONZE TOPPER 32145 Ben Osbourne   1360 0:25:32 2 0:18:46 1602.235 10
11 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1038 0:19:43 2 0:19:00 1237.235 11
12 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1360 0:26:36 2 0:19:34 1669.169 12
13 SILVER LASER 174734 James Weidenbaum   1095 0:21:30 2 0:19:38 1349.14 13
14 SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1101 0:22:12 2 0:20:10 1393.066 14
15 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 0:24:43 2 0:21:40 1550.989 15
16 BRONZE ALBACORE 6931 Dave Duncan Ken Lee 1038 0:24:15 2 0:23:22 1521.705 16
17 BRONZE TOPPER 175 J Tubb   1360 0:32:55 2 0:24:12 2065.544 17
18 BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 0:28:06 2 0:24:38 1763.295 18
19 SILVER SOLO 4496 Chris Herbert   1141 0:28:20 2 0:24:50 1777.937 19
20 SILVER ALBACORE 8151 Martin Hayward Lucy Hayward 1038 0:26:37 2 0:25:39 1670.215 20
21 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes Olga 1038 0:27:37 2 0:26:36 1732.966 21
22 BRONZE ALBACORE 8212 Alex Cull Leo Wilkinson 1038 DNS       24
22 SILVER COMET EXTRA 647 Keith Bullock   1204 DNS       24

Oct2 - 2017-10-08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 0:31:17 3 0:28:34 1095 1
2 GOLD SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 0:32:41 3 0:28:39 1144.004 2
3 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 0:33:23 3 0:29:15 1168.506 3
4 GOLD PHANTOM 1130 Tim Platt   975 0:28:38 3 0:29:22 1002.243 4
5 SILVER ALBACORE 8151 Martin Hayward Lucy Hayward 1038 0:30:57 3 0:29:49 1083.332 5
6 BRONZE ALBACORE 8212 Alex Cull Leo Wilkinson 1038 0:31:25 3 0:30:16 1099.667 6
7 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Saeah Mayhew Roy Box 1038 0:31:44 3 0:30:34 1110.751 7
8 GOLD LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 0:34:14 3 0:31:16 1198.258 8
9 SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1101 0:37:04 3 0:33:40 1297.432 9
10 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1038 0:35:00 3 0:33:43 1225.093 10
11 BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 0:38:45 3 0:33:58 1356.353 11
12 BRONZE TOPPER 32145 Ben Osbourne   1360 0:32:03 2 0:35:21 1682.753 12
13 SILVER SOLO 4496 Chris Herbert   1141 0:29:30 2 0:38:47 1548.868 13
14 BRONZE TOPPER 175 J Tubb   1360 0:36:31 2 0:40:17 1917.271 14
15 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 0:30:57 2 0:40:41 1624.999 15
16 BRONZE ALBACORE 6931 Dave Duncan Ken Lee 1038 0:30:02 2 0:43:24 1576.87 16
17 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 0:33:07 2 0:45:22 1738.757 17
18 SILVER COMET EXTRA 647 Keith Bullock   1204 23:39:51 3 19:39:17 49698.532 18
19 SILVER LASER 174734 James Weidenbaum   1095 23:38:58 3 21:35:52 49667.613 19
20 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1360 DNF       24
20 GOLD MIRACLE 4021 Brian Jones   1210 DNS       24
20 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes Olga 1038 DNF 3     24
20 SILVER ALBACORE 8061 Roger Harford Olga Olsanikova 1038 DNS       24

Oct3 - 2017-10-08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Saeah Mayhew Roy Box 1038 0:16:50 2 0:16:13 1038 1
2 BRONZE ALBACORE 8212 Alex Cull Leo Wilkinson 1038 0:16:56 2 0:16:19 1044.166 2
3 GOLD PHANTOM 1130 Tim Platt   975 0:16:28 2 0:16:53 1015.39 3
4 GOLD SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 0:19:47 2 0:17:20 1219.907 4
5 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 0:19:26 2 0:17:45 1198.325 5
6 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 0:20:22 2 0:17:51 1255.877 6
7 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 0:20:37 2 0:18:50 1271.293 7
8 GOLD LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 0:20:50 2 0:19:02 1284.653 8
9 SILVER LASER 174734 James Weidenbaum   1095 0:21:07 2 0:19:17 1302.125 9
10 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1360 0:26:24 2 0:19:25 1627.913 10
11 BRONZE TOPPER 32145 Ben Osbourne   1360 0:27:28 2 0:20:12 1693.687 11
12 SILVER RS 200 215 Mark Hudson J Boyer 1101 0:22:17 2 0:20:14 1374.065 12
13 SILVER ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1038 0:21:05 2 0:20:19 1300.069 13
14 BRONZE TOPPER 175 J Tubb   1360 0:27:48 2 0:20:26 1714.242 14
15 BRONZE SOLO 5368 Martin Knight   1141 0:23:48 2 0:20:52 1467.588 15
16 BRONZE SOLO 3342 834 Paul Fletcher   1141 0:24:55 2 0:21:50 1536.446 16
17 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes Olga 1038 0:22:46 2 0:21:56 1403.869 17
18 SILVER SOLO 4496 Chris Herbert   1141 0:26:02 2 0:22:49 1605.303 18
19 BRONZE ALBACORE 6931 Dave Duncan Ken Lee 1038 0:25:35 2 0:24:39 1577.554 19
20 GOLD MIRACLE 4021 Brian Jones   1210 DNS       24
20 SILVER ALBACORE 8151 Martin Hayward Lucy Hayward 1038 DNS       24
20 SILVER ALBACORE 8061 Roger Harford Olga Olsanikova 1038 DNS       24
20 SILVER COMET EXTRA 647 Keith Bullock   1204 DNS       24

Nov1 - 2017-11-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 30:21 4 0:31:08 975 1
2 GOLD ALBACORE 8001 8211 Stuart McAdam Martin Knight Sarah Mayhew 1038 32:34 4 0:31:22 1046.211 2
3 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Saeah Mayhew Roy Box 1038 32:56 4 0:31:44 1057.99 3
4 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1360 32:27 3 0:31:49 1389.951 4
5 BRONZE TOPPER 175 J Tubb   1360 32:38 3 0:32:00 1397.803 5
6 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1095 35:17 4 0:32:13 1133.484 7
6 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 36:45 4 0:32:13 1180.601 7
8 GOLD SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 37:07 4 0:32:32 1192.381 8
9 GOLD LASER 174734 Will Davies   1095 35:54 4 0:32:47 1153.295 9
10 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 35:56 4 0:32:49 1154.366 10
11 SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 36:04 4 0:32:56 1158.649 11
12 GOLD SOLO 5146 Keith Meekings   1141 37:44 4 0:33:04 1212.191 12
13 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 34:24 4 0:33:08 1105.107 13
14 GOLD LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 36:29 4 0:33:19 1172.035 14
15 GOLD MIRACLE 4021 Brian Jones   1210 30:28 3 0:33:34 1304.997 15
16 GOLD RS 200 735 Chris Nash Sammy IJ Izzy Saunders 1101 37:34 4 0:34:07 1206.837 16
17 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 39:11 4 0:34:20 1258.773 17
18 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 39:17 4 0:34:26 1261.985 18
19 BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1095 37:47 4 0:34:30 1213.797 19
20 SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 38:00 4 0:34:42 1220.758 20
21 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 39:08 4 0:35:44 1257.166 21
22 BRONZE LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 31:15 3 0:38:03 1338.55 22
23 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 35:47 3 0:41:06 1532.729 23
24 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 36:04 3 0:41:25 1544.865 24
25 BRONZE BRITISH MOTH 784 Jenny Bentley   1161 36:13 3 0:41:36 1551.29 25
26 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes Olga 1038 32:38 3 0:41:55 1397.803 26
27 BRONZE ALBACORE 6931 Dave Duncan Ken Lee 1038 32:43 3 0:42:02 1401.373 27

Nov2 - 2017-11-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1095 33:02 4 0:30:10 1095 1
2 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 29:59 4 0:30:45 993.898 2
3 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 33:13 4 0:32:00 1101.077 3
4 GOLD ALBACORE 8001 8211 Stuart McAdam Martin Knight Sarah Mayhew 1038 33:24 4 0:32:11 1107.154 4
5 GOLD SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 36:47 4 0:32:14 1219.306 5
6 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 35:19 4 0:32:15 1170.689 6
7 GOLD LASER 174734 Will Davies   1095 35:26 4 0:32:22 1174.556 7
8 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 36:57 4 0:32:23 1224.831 9
8 GOLD SOLO 5146 Keith Meekings   1141 36:57 4 0:32:23 1224.831 9
10 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Saeah Mayhew Roy Box 1038 33:50 4 0:32:36 1121.519 10
11 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 38:29 4 0:33:44 1275.658 11
12 BRONZE TOPPER 175 J Tubb   1360 34:49 3 0:34:08 1538.819 12
13 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1360 35:29 3 0:34:47 1568.285 13
14 GOLD MIRACLE 4021 Brian Jones   1210 31:41 3 0:34:55 1400.333 14
15 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 30:22 3 0:35:29 1342.139 15
16 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 39:24 4 0:35:59 1306.044 16
17 BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1095 39:28 4 0:36:03 1308.254 17
18 BRONZE LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 30:42 3 0:37:23 1356.872 18
19 GOLD LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 30:46 3 0:37:28 1359.818 19
20 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes Olga 1038 30:14 3 0:38:50 1336.246 20
21 BRONZE ALBACORE 6931 Dave Duncan Ken Lee 1038 31:59 3 0:41:05 1413.592 21
22 GOLD RS 200 735 Chris Nash Sammy IJ Izzy Saunders 1101 35:01 3 0:42:24 1547.659 22
23 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 37:36 3 0:43:11 1661.837 23
24 SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 DNS       28
24 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 DNF       28
24 SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 DNS       28
24 BRONZE BRITISH MOTH 784 Jenny Bentley   1161 DNF       28

Nov3 - 2017-11-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 GOLD LASER 209998 Gary Bullock   1095 20:48 2 0:19:00 1095 1
2 GOLD SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 21:54 2 0:19:12 1152.909 2
3 GOLD ALBACORE 8129 Phil Tindall Saeah Mayhew Roy Box 1038 20:15 2 0:19:31 1066.046 3
4 GOLD ALBACORE 8001 8211 Stuart McAdam Martin Knight Sarah Mayhew 1038 20:26 2 0:19:41 1075.697 4
5 GOLD ALBACORE 8072 Mike Hamilton Joe Jones 1038 20:29 2 0:19:44 1078.329 5
6 GOLD LASER 210360 Dave Killey   1095 21:42 2 0:19:49 1142.38 6
7 GOLD LASER 184765 Ellie Gladwyn   1095 21:49 2 0:19:55 1148.522 7
8 GOLD SOLO 5585 James Gladwyn   1141 22:49 2 0:20:00 1201.166 8
9 GOLD SOLO 5000 Mark Savill   1141 23:05 2 0:20:14 1215.204 9
10 GOLD LASER 174734 Will Davies   1095 22:11 2 0:20:16 1167.825 10
11 GOLD RS 200 735 Chris Nash Sammy IJ Izzy Saunders 1101 22:24 2 0:20:21 1179.231 11
12 GOLD PHANTOM 1280 Ian Stone   975 20:03 2 0:20:34 1055.517 12
13 SILVER LASER 210358 Adrian Coole   1095 22:36 2 0:20:38 1189.76 13
14 SILVER SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 23:47 2 0:20:51 1252.055 14
15 GOLD BRITISH MOTH 847 Simon Hall   1161 25:47 2 0:22:12 1357.344 15
16 SILVER TOPPER 45124 Thomas Knight   1360 15:08 1 0:22:15 1593.365 17
16 BRONZE LASER 142884 John Sweeney   1095 24:22 2 0:22:15 1282.764 17
18 BRONZE LASER 160682 0356 Roger Pope   1095 25:06 2 0:22:55 1321.37 18
19 BRONZE TOPPER 175 J Tubb   1360 17:17 1 0:25:25 1819.736 19
20 BRONZE ALBACORE 1070 James Keanes Olga 1038 26:59 2 0:26:00 1420.517 20
21 BRONZE BRITISH MOTH 818 Jenni Craig   1161 17:09 1 0:29:33 1805.697 21
22 GOLD MIRACLE 4021 Brian Jones   1210 DNS       28
22 BRONZE ALBACORE 6931 Dave Duncan Ken Lee 1038 DNS       28
22 GOLD SOLO 5146 Keith Meekings   1141 DNS       28
22 SILVER LASER 204218 Paul Sutherland   1095 DNS       28
22 SILVER LASER 211349 Gavin Pidduck   1095 DNS       28
22 BRONZE BRITISH MOTH 784 Jenny Bentley   1161 DNS       28

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com