Handicap Winter Series 2009-10

Maidenhead Sailing Club

Results are final as of 20:42 on March 15, 2010

Overall

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Ratings:PY, Entries:37, Scoring system:Handicap Series
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
8/11/09
R2
6/12/09
R3
3/1/10
R4
7/2/10
R5
7/3/10
Total Nett
1st ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1066 1.0 (38.0 DNC)   1.0 1.0 41.0 3.0
2nd Solo 4684 Barry Wicks   1155 4.0 2.0   (19.0 DNF) 2.0 27.0 8.0
3rd Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1066 2.0 4.0   (38.0 DNC) 4.0 48.0 10.0
4th Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1066 3.0 9.0   4.0 (38.0 DNC) 54.0 16.0
5th LASER 173556 Chris Webb   1078 7.0 8.0   5.0 (38.0 DNC) 58.0 20.0
6th LASER 161577 Adrian Coole   1078 (38.0 DNC) 11.0   8.5 9.0 66.5 28.5
7th LASER 165506 Paul Sutherland   1078 9.0 (12.0)   10.0 11.0 42.0 30.0
8th Solo 3251 Mark Savill   1155 10.0 17.0 DNF   8.5 (38.0 DNC) 73.5 35.5
9th Solo 4555 Geoff Batchelder   1155 14.0 (38.0 DNC)   12.0 15.0 79.0 41.0
10th ALBACORE 7925 Ron James Julie James 1066 (38.0 DNC) 38.0 DNC   7.0 5.0 88.0 50.0
11th Solo 4732 Keith Meekings   1155 5.0 7.0   (38.0 DNC) 38.0 DNC 88.0 50.0
12th Solo 4956 Roger Harford   1155 (38.0 DNC) 17.0 DNF   2.0 38.0 DNC 95.0 57.0
13th ALBACORE 8126 John Woffinden Kate Woffinden 1066 17.0 RAF 3.0   (38.0 DNC) 38.0 DNC 96.0 58.0
14th Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1066 (38.0 DNC) 38.0 DNC   6.0 14.0 96.0 58.0
15th LASER 161563 Eddie Ainscough   1078 8.0 (38.0 DNC)   38.0 DNC 12.0 96.0 58.0
16th ENTERPRISE 22658 Cyril Twining Maragret Twining 1116 (38.0 DNC) 38.0 DNC   11.0 10.0 97.0 59.0
17th Solo 4496 Mike Pearcy   1155 12.0 10.0   (38.0 DNC) 38.0 DNC 98.0 60.0
18th ENTERPRISE 16558 Jamie Farquharson Elaine Farquharson 1116 13.0 13.0   (38.0 DNC) 38.0 DNC 102.0 64.0
19th Ruby Solo 2016 Alan Dibble   1155 11.0 (38.0 DNC)   38.0 DNC 17.0 104.0 66.0
20th ALBACORE 6945 Nigel Dunn Marc Shepherd 1066 (38.0 DNC) 17.0 DNF   13.0 38.0 DNC 106.0 68.0
21st Spirit of Nookie ALBACORE 8080 Neville Herbert Steve Penfold 1066 (38.0 DNC) 1.0   38.0 DNC 38.0 DNC 115.0 77.0
22nd COMET 711 Brian Welham   1173 (38.0 DNC) 38.0 DNC   38.0 DNC 3.0 117.0 79.0
23rd Solo 4591 John Mansfield   1155 (38.0 DNC) 38.0 DNC   3.0 38.0 DNC 117.0 79.0
24th Solo 4629 Jon Hirsh   1155 (38.0 DNC) 5.0   38.0 DNC 38.0 DNC 119.0 81.0
25th ALBACORE 7988 R Brooks Victoria Brooks 1066 (38.0 DNC) 38.0 DNC   38.0 DNC 6.0 120.0 82.0
26th Madman Across The Water ALBACORE 8072 Howard Witt D Young 1066 (38.0 DNC) 6.0   38.0 DNC 38.0 DNC 120.0 82.0
27th Solo 4418 Geoff Knightsbridge   1155 6.0 (38.0 DNC)   38.0 DNC 38.0 DNC 120.0 82.0
28th LASER 138484 M Hamilton   1078 (38.0 DNC) 38.0 DNC   38.0 DNC 7.0 121.0 83.0
29th COMET 573 Ian Stone   1173 (38.0 DNC) 38.0 DNC   38.0 DNC 8.0 122.0 84.0
30th LASER 184765 James Gladwyn   1078 (38.0 DNC) 38.0 DNC   38.0 DNC 13.0 127.0 89.0
31st LASER 165343 Gavin Pidduck   1078 (38.0 DNC) 38.0 DNC   14.0 38.0 DNC 128.0 90.0
32nd BRITISH MOTH 708 Simon Hall   1173 (38.0 DNC) 38.0 DNC   15.0 38.0 DNC 129.0 91.0
33rd Solo 2878 N Keeble   1155 (38.0 DNC) 38.0 DNC   38.0 DNC 16.0 130.0 92.0
34th RS 200 1397 Jamie Farquharson Elaine Farquharson 1059 (38.0 DNC) 38.0 DNC   16.0 38.0 DNC 130.0 92.0
35th Mermaid 8667 Alan Dibble   1386 (38.0 DNC) 38.0 DNC   17.0 38.0 DNC 131.0 93.0
36th Solo 3170 Brian Low   1155 17.0 DNF (38.0 DNC)   38.0 DNC 38.0 DNC 131.0 93.0
37th HERON 10310 Brian Low   1355 (38.0 DNC) 38.0 DNC   38.0 DNC 19.0 DNF 133.0 95.0

R1

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1066 11:11:48 12:41:03 1:29:15 5 1:23:43 1.0
2 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1066 11:11:48 12:43:04 1:31:16 5 1:25:37 2.0
3 Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1066 11:11:48 12:44:12 1:32:24 5 1:26:41 3.0
4 Solo 4684 Barry Wicks   1155 11:11:48 12:52:28 1:40:40 5 1:27:09 4.0
5 Solo 4732 Keith Meekings   1155 11:11:48 12:55:02 1:43:14 5 1:29:23 5.0
6 Solo 4418 Geoff Knightsbridge   1155 11:11:48 12:56:10 1:44:22 5 1:30:22 6.0
7 LASER 173556 Chris Webb   1078 11:11:48 12:49:21 1:37:33 5 1:30:29 7.0
8 LASER 161563 Eddie Ainscough   1078 11:11:48 12:50:00 1:38:12 5 1:31:06 8.0
9 LASER 165506 Paul Sutherland   1078 11:11:48 12:52:16 1:40:28 5 1:33:12 9.0
10 Solo 3251 Mark Savill   1155 11:11:48 12:40:39 1:28:51 4 1:36:09 10.0
11 Ruby Solo 2016 Alan Dibble   1155 11:11:48 12:42:18 1:30:30 4 1:37:57 11.0
12 Solo 4496 Mike Pearcy   1155 11:11:48 12:42:36 1:30:48 4 1:38:16 12.0
13 ENTERPRISE 16558 Jamie Farquharson Elaine Farquharson 1116 11:11:48 12:45:04 1:33:16 4 1:44:28 13.0
14 Solo 4555 Geoff Batchelder   1155 11:11:48 12:48:49 1:37:01 4 1:45:00 14.0
15 ALBACORE 8126 John Woffinden Kate Woffinden 1066 11:11:48 12:40:27 RAF 5   17.0
15 Solo 3170 Brian Low   1155     DNF 5   17.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Spirit of Nookie ALBACORE 8080 Neville Herbert Steve Penfold 1066     1:03:49 5 0:59:52 1.0
2 Solo 4684 Barry Wicks   1155     1:09:48 5 1:00:26 2.0
3 ALBACORE 8126 John Woffinden Kate Woffinden 1066     1:05:17 5 1:01:14 3.0
4 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1066     1:05:42 5 1:01:38 4.0
5 Solo 4629 Jon Hirsh   1155     1:11:42 5 1:02:05 5.0
6 Madman Across The Water ALBACORE 8072 Howard Witt D Young 1066     1:07:26 5 1:03:15 6.0
7 Solo 4732 Keith Meekings   1155     1:14:19 5 1:04:21 7.0
8 LASER 173556 Chris Webb   1078     1:13:45 5 1:08:25 8.0
9 Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1066     1:14:41 5 1:10:04 9.0
10 Solo 4496 Mike Pearcy   1155     1:21:34 5 1:10:37 10.0
11 LASER 161577 Adrian Coole   1078     1:16:40 5 1:11:07 11.0
12 LASER 165506 Paul Sutherland   1078     1:20:54 5 1:15:03 12.0
13 ENTERPRISE 16558 Jamie Farquharson Elaine Farquharson 1116     1:08:59 4 1:17:16 13.0
14 Solo 3251 Mark Savill   1155     DNF 5   17.0
14 Solo 4956 Roger Harford   1155     DNF 5   17.0
14 ALBACORE 6945 Nigel Dunn Marc Shepherd 1066     DNF 5   17.0

R3

Cancelled due to ice

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1066     1:20:18 4 1:15:20 1.0
2 Solo 4956 Roger Harford   1155     1:28:13 4 1:16:23 2.0
3 Solo 4591 John Mansfield   1155     1:30:06 4 1:18:01 3.0
4 Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1066     1:23:29 4 1:18:19 4.0
5 LASER 173556 Chris Webb   1078     1:25:10 4 1:19:00 5.0
6 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1066     1:26:17 4 1:20:56 6.0
7 ALBACORE 7925 Ron James Julie James 1066     1:26:20 4 1:20:59 7.0
8 LASER 161577 Adrian Coole   1078     1:29:41 4 1:23:12 8.5
8 Solo 3251 Mark Savill   1155     1:36:06 4 1:23:12 8.5
10 LASER 165506 Paul Sutherland   1078     1:30:30 4 1:23:57 10.0
11 ENTERPRISE 22658 Cyril Twining Maragret Twining 1116     1:33:50 4 1:24:05 11.0
12 Solo 4555 Geoff Batchelder   1155     1:37:52 4 1:24:44 12.0
13 ALBACORE 6945 Nigel Dunn Marc Shepherd 1066     1:31:10 4 1:25:31 13.0
14 LASER 165343 Gavin Pidduck   1078     1:34:10 4 1:27:21 14.0
15 BRITISH MOTH 708 Simon Hall   1173     1:20:13 3 1:31:11 15.0
16 RS 200 1397 Jamie Farquharson Elaine Farquharson 1059     1:39:31 4 1:33:58 16.0
17 Mermaid 8667 Alan Dibble   1386     1:15:11 2 1:48:29 17.0
18 Solo 4684 Barry Wicks   1155     DNF     19.0

R5

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1066     78:29 5 1:13:37 1.0
2 Solo 4684 Barry Wicks   1155     85:47 5 1:14:16 2.0
3 COMET 711 Brian Welham   1173     89:45 5 1:16:31 3.0
4 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1066     81:39 5 1:16:36 4.0
5 ALBACORE 7925 Ron James Julie James 1066     82:21 5 1:17:15 5.0
6 ALBACORE 7988 R Brooks Victoria Brooks 1066     83:27 5 1:18:17 6.0
7 LASER 138484 M Hamilton   1078     85:24 5 1:19:13 7.0
8 COMET 573 Ian Stone   1173     93:54 5 1:20:03 8.0
9 LASER 161577 Adrian Coole   1078     87:04 5 1:20:46 9.0
10 ENTERPRISE 22658 Cyril Twining Maragret Twining 1116     90:44 5 1:21:18 10.0
11 LASER 165506 Paul Sutherland   1078     89:48 5 1:23:18 11.0
12 LASER 161563 Eddie Ainscough   1078     90:04 5 1:23:33 12.0
13 LASER 184765 James Gladwyn   1078     90:08 5 1:23:37 13.0
14 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1066     90:10 5 1:24:35 14.0
15 Solo 4555 Geoff Batchelder   1155     79:26 4 1:25:58 15.0
16 Solo 2878 N Keeble   1155     82:35 4 1:29:23 16.0
17 Ruby Solo 2016 Alan Dibble   1155     86:51 4 1:34:00 17.0
18 HERON 10310 Brian Low   1355     DNF     19.0

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.00 build 1
www.sailwave.com