Handicap Summer Series 2010

Maidenhead Sailing Club

Results are final as of 8:47 on October 4, 2010

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 51, Scoring system: Handicap Series
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY 2/5
2/5
R2
6/6
R3
4/7
R4
1/8
R5
5/9
R6
3/10
Total Nett
1st SOLO 4629 Jon Hirsh   1155 (11.6 OOD) 1.0 2.0 2.0 (51.0 DNC) 2.0 69.6 7.0
2nd Splash & Dash SOLO 4684 Barry Wicks   1155 1.0 (51.0 DNC) (13.5 OOD) 1.0 1.0 13.5 OOD 81.0 16.5
3rd ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 (51.0 DNC) 2.0 (51.0 DNC) 21.6 OOD 3.0 1.0 129.6 27.6
4th Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065 (17.0 RTD) (51.0 DNC) 14.0 RTD 5.0 5.0 4.0 96.0 28.0
5th SOLO 4591 John Mansfield   1155 (51.0 DNC) 3.0 (51.0 DNC) 9.5 9.0 9.0 132.5 30.5
6th Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1065 10.0 4.0 (51.0 DNC) 6.0 11.0 (51.0 DNC) 133.0 31.0
7th Lucky Jim SOLO 5000 Jim Prior   1155 (51.0 DNC) 7.0 17.2 OOD 3.0 6.0 (19.0 RTD) 103.2 33.2
8th LASER 161577 Adrian Coole   1080 8.0 12.0 (51.0 DNC) 8.0 (51.0 DNC) 8.0 138.0 36.0
9th Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1065 (17.0 RTD) 5.0 7.0 (15.0) 14.0 11.0 69.0 37.0
10th ENTERPRISE 22076 Mike Hamilton Joe Jones 1116 23.2 OOD 6.0 1.0 7.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 139.2 37.2
11th TTT SOLO 4450 Alan Dibble   1155 (51.0 DNC) 10.0 (14.0 RTD) 9.0 10.0 12.0 106.0 41.0
12th LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 (51.0 DNC) 16.0 14.0 RTD (51.0 DNC) 13.0 13.0 158.0 56.0
13th LASER 165506 Paul Sutherland   1080 7.0 27.2 OOD (51.0 DNC) (51.0 DNC) 20.0 RTD 7.0 163.2 61.2
14th SOLO 4496 Mike Pearcy   1155 17.0 RTD 11.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 20.0 RTD 19.0 RTD 169.0 67.0
15th LASER 174734 Dave Killey   1080 4.0 9.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 6.0 172.0 70.0
16th LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 6.0 51.0 DNC 8.0 14.0 181.0 79.0
17th ALBACORE 6495 Nigel Dunn Marc Shepard 1065 (51.0 DNC) 18.0 30.4 OOD 12.0 20.0 RTD (51.0 DNC) 182.4 80.4
18th SOLO 5111 Geoff Batchelder   1155 6.0 21.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 10.0 190.0 88.0
19th SOLO 5146 Keith Meekings   1155 3.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 2.0 51.0 DNC 209.0 107.0
20th LASER 189138 Ray Bridges   1080 9.0 (51.0 DNC) 5.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 218.0 116.0
21st NATIONAL 12* 3047 Tim Platt Markus 1089 (51.0 DNC) 14.0 (51.0 DNC) 4.0 51.0 DNC 51.0 DNC 222.0 120.0
22nd ENTERPRISE 22352 Cyril Twining Margaret Twining 1116 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 4.0 19.0 RTD 227.0 125.0
23rd SOLO 3844 Ross Pridmore   1155 (51.0 DNC) 17.0 8.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 229.0 127.0
24th LASER 168959 David Coulthard   1080 (51.0 DNC) 15.0 (51.0 DNC) 11.0 51.0 DNC 51.0 DNC 230.0 128.0
25th RS 200 215 Mark Hudson   1057 (51.0 DNC) 13.0 14.0 RTD (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 231.0 129.0
26th ENTERPRISE 12158 Steve Herbert   1116 (51.0 DNC) 22.0 (51.0 DNC) 13.0 51.0 DNC 51.0 DNC 239.0 137.0
27th LASER 173556 Chris Webb   1080 (51.0 DNC) 42.2 OOD (51.0 DNC) 51.0 DNC 7.0 51.0 DNC 253.2 151.2
28th LASER 182481 Toby Ayre   1080 2.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 257.0 155.0
29th SOLO 4956 Roger Harford   1155 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 3.0 258.0 156.0
30th LASER 142884 David Hoare   1080 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 3.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 258.0 156.0
31st LASER 16550 Matthew Cook   1080 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 4.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 259.0 157.0
32nd SOLO 1605 Kevin Hastings   1155 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 5.0 260.0 158.0
33rd LASER 138484 Mike Hamilton   1080 5.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 260.0 158.0
34th LASER 167861 Alan Banks   1080 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 43.6 OOD 14.0 51.0 DNC 51.0 DNC 261.6 159.6
35th SOLO 3251 Mark Savill   1155 (51.0 DNC) 8.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 263.0 161.0
36th SOLO 4578 Terry Hobgen   1155 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 12.0 51.0 DNC 267.0 165.0
37th LASER 165543 Gavin P   1080 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 14.0 RTD 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 269.0 167.0
38th LASER 16650 James Farqurhson   (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 15.0 270.0 168.0
39th Mirror 39752 Kevin Hastings   (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 15.0 51.0 DNC 270.0 168.0
40th LASER 165543 Gavin Henderson   1080 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 16.0 51.0 DNC 51.0 DNC 271.0 169.0
41st LARK 2008 Dave Wright Nicola Wright (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 17.0 51.0 DNC 51.0 DNC 272.0 170.0
42nd LASER 4.7 187615 Jack Ward   1175 17.0 RTD (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 272.0 170.0
42nd COMET 711 Brian Welham   1173 17.0 RTD (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 272.0 170.0
42nd LASER 169169 Chris Worthington   1080 17.0 RTD (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 272.0 170.0
45th ENTERPRISE 2683 Leon Jacklin Debbie Jackson 1116 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 18.0 51.0 DNC 51.0 DNC 273.0 171.0
46th COMET 801 Tony Best   1177 (51.0 DNC) 19.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 274.0 172.0
47th LASER 157570 Nick Russell   1080 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 20.0 RTD 51.0 DNC 275.0 173.0
48th TOPPER 12230 Erica Hunter   1295 (51.0 DNC) 20.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 275.0 173.0
49th LASER 4.7 133535 Chris Hudson   1175 (51.0 DNC) 23.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 278.0 176.0
50th LASER 4.7 190843 Charlie Pritchard   1175 (51.0 DNC) 24.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 279.0 177.0
51st LASER 165506 Paul Sutherland   1080 (51.0 DNC) 26.0 RTD (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 281.0 179.0

2/5 - 2/5 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Splash & Dash SOLO 4684 Barry Wicks   1155     1:05:00 0:56:17 1.0
2 LASER 182481 Toby Ayre   1080     1:02:47 0:58:08 2.0
3 SOLO 5146 Keith Meekings   1155     1:08:31 0:59:19 3.0
4 LASER 174734 Dave Killey   1080     1:05:30 1:00:39 4.0
5 LASER 138484 Mike Hamilton   1080     1:06:34 1:01:38 5.0
6 SOLO 5111 Geoff Batchelder   1155     1:11:57 1:02:18 6.0
7 LASER 165506 Paul Sutherland   1080     1:08:58 1:03:51 7.0
8 LASER 161577 Adrian Coole   1080     1:09:24 1:04:16 8.0
9 LASER 189138 Ray Bridges   1080     1:09:28 1:04:19 9.0
10 Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1065     1:09:49 1:05:33 10.0
11 SOLO 4629 Jon Hirsh   1155     OOD   11.6
12 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065     RTD   17.0
12 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1065     RTD   17.0
12 SOLO 4496 Mike Pearcy   1155     RTD   17.0
12 LASER 4.7 187615 Jack Ward   1175     RTD   17.0
12 COMET 711 Brian Welham   1173     RTD   17.0
12 LASER 169169 Chris Worthington   1080     RTD   17.0
18 ENTERPRISE 22076 Mike Hamilton Joe Jones 1116     OOD   23.2

R2 - 6/6 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SOLO 4629 Jon Hirsh   1155 10:40:00 12:19:34 1:39:34 1:26:12 1.0
2 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 10:40:00 12:14:09 1:34:09 1:28:24 2.0
3 SOLO 4591 John Mansfield   1155 10:40:00 12:25:27 1:45:27 1:31:18 3.0
4 Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1065 10:40:00 12:19:07 1:39:07 1:33:04 4.0
5 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1065 10:40:00 12:20:42 1:40:42 1:34:33 5.0
6 ENTERPRISE 22076 Mike Hamilton Joe Jones 1116 10:40:00 12:25:54 1:45:54 1:34:54 6.0
7 Lucky Jim SOLO 5000 Jim Prior   1155 10:40:00 12:29:38 1:49:38 1:34:55 7.0
8 SOLO 3251 Mark Savill   1155 10:40:00 12:30:09 1:50:09 1:35:22 8.0
9 LASER 174734 Dave Killey   1080 10:40:00 12:23:32 1:43:32 1:35:52 9.0
10 TTT SOLO 4450 Alan Dibble   1155 10:40:00 12:32:14 1:52:14 1:37:10 10.0
11 SOLO 4496 Mike Pearcy   1155 10:40:00 12:32:15 1:52:15 1:37:11 11.0
12 LASER 161577 Adrian Coole   1080 10:40:00 12:26:33 1:46:33 1:38:39 12.0
13 RS 200 215 Mark Hudson   1057 10:40:00 12:25:27 1:45:27 1:39:46 13.0
14 NATIONAL 12* 3047 Tim Platt Markus 1089 10:40:00 12:28:45 1:48:45 1:39:52 14.0
15 LASER 168959 David Coulthard   1080 10:40:00 12:31:11 1:51:11 1:42:57 15.0
16 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 10:40:00 12:32:23 1:52:23 1:44:04 16.0
17 SOLO 3844 Ross Pridmore   1155 10:40:00 12:21:05 1:41:05 1:45:01 17.0
18 ALBACORE 6495 Nigel Dunn Marc Shepard 1065 10:40:00 12:31:53 1:51:53 1:45:03 18.0
19 COMET 801 Tony Best   1177 10:40:00 12:23:16 1:43:16 1:45:17 19.0
20 TOPPER 12230 Erica Hunter   1295 10:40:00 12:17:35 1:37:35 1:53:02 20.0
21 SOLO 5111 Geoff Batchelder   1155 10:40:00 12:29:19 1:49:19 1:53:35 21.0
22 ENTERPRISE 12158 Steve Herbert   1116 10:40:00 12:27:37 1:47:37 1:55:43 22.0
23 LASER 4.7 133535 Chris Hudson   1175 10:40:00 12:17:11 1:37:11 2:04:04 23.0
24 LASER 4.7 190843 Charlie Pritchard   1175 10:40:00 12:24:14 1:44:14 2:13:04 24.0
25 LASER 165506 Paul Sutherland   1080     RTD   26.0
26 LASER 165506 Paul Sutherland   1080     OOD   27.2
27 LASER 173556 Chris Webb   1080     OOD   42.2

R3 - 4/7 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 ENTERPRISE 22076 Mike Hamilton Joe Jones 1116     1:26:26 1:17:27 1.0
2 SOLO 4629 Jon Hirsh   1155     1:32:39 1:20:13 2.0
3 LASER 142884 David Hoare   1080     1:28:16 1:21:44 3.0
4 LASER 16550 Matthew Cook   1080     1:31:44 1:24:56 4.0
5 LASER 189138 Ray Bridges   1080     1:32:31 1:25:40 5.0
6 LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104     1:39:22 1:30:00 6.0
7 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1065     1:40:0 1:33:54 7.0
8 SOLO 3844 Ross Pridmore   1155     1:34:32 1:35:29 8.0
9 Splash & Dash SOLO 4684 Barry Wicks   1155     OOD   13.5
10 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065     RTD   14.0
10 TTT SOLO 4450 Alan Dibble   1155     RTD   14.0
10 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080     RTD   14.0
10 RS 200 215 Mark Hudson   1057     RTD   14.0
10 LASER 165543 Gavin P   1080     RTD   14.0
15 Lucky Jim SOLO 5000 Jim Prior   1155     OOD   17.2
16 ALBACORE 6495 Nigel Dunn Marc Shepard 1065     OOD   30.4
17 LASER 167861 Alan Banks   1080     OOD   43.6

R4 - 1/8 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Splash & Dash SOLO 4684 Barry Wicks   1155 1 1.0
2 SOLO 4629 Jon Hirsh   1155 2 2.0
3 Lucky Jim SOLO 5000 Jim Prior   1155 3 3.0
4 NATIONAL 12* 3047 Tim Platt Markus 1089 4 4.0
5 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065 5 5.0
6 Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1065 6 6.0
7 ENTERPRISE 22076 Mike Hamilton Joe Jones 1116 7 7.0
8 LASER 161577 Adrian Coole   1080 8 8.0
9 TTT SOLO 4450 Alan Dibble   1155 9 9.0
10 SOLO 4591 John Mansfield   1155 9 9.5
11 LASER 168959 David Coulthard   1080 10 11.0
12 ALBACORE 6495 Nigel Dunn Marc Shepard 1065 11 12.0
13 ENTERPRISE 12158 Steve Herbert   1116 12 13.0
14 LASER 167861 Alan Banks   1080 13 14.0
15 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1065 14 15.0
16 LASER 165543 Gavin Henderson   1080 15 16.0
17 LARK 2008 Dave Wright Nicola Wright 16 17.0
18 ENTERPRISE 2683 Leon Jacklin Debbie Jackson 1116 18 18.0
19 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 OOD 21.6

R5 - 5/9 at 

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Splash & Dash SOLO 4684 Barry Wicks   1155 1 1.0
2 SOLO 5146 Keith Meekings   1155 2 2.0
3 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 3 3.0
4 ENTERPRISE 22352 Cyril Twining Margaret Twining 1116 4 4.0
5 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065 5 5.0
6 Lucky Jim SOLO 5000 Jim Prior   1155 6 6.0
7 LASER 173556 Chris Webb   1080 7 7.0
8 LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104 8 8.0
9 SOLO 4591 John Mansfield   1155 9 9.0
10 TTT SOLO 4450 Alan Dibble   1155 10 10.0
11 Black Pig ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1065 11 11.0
12 SOLO 4578 Terry Hobgen   1155 12 12.0
13 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 13 13.0
14 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1065 14 14.0
15 Mirror 39752 Kevin Hastings   15 15.0
16 LASER 165506 Paul Sutherland   1080 RTD 20.0
16 SOLO 4496 Mike Pearcy   1155 RTD 20.0
16 ALBACORE 6495 Nigel Dunn Marc Shepard 1065 RTD 20.0
16 LASER 157570 Nick Russell   1080 RTD 20.0

R6 - 3/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 ALBACORE 8129 Phil Tindall Roy Box 1065 1 1.0
2 SOLO 4629 Jon Hirsh   1155 2 2.0
3 SOLO 4956 Roger Harford   1155 3 3.0
4 Macramé ALBACORE 8061 Derrick Williams Julie Maidment 1065 4 4.0
5 SOLO 1605 Kevin Hastings   1155 5 5.0
6 LASER 174734 Dave Killey   1080 6 6.0
7 LASER 165506 Paul Sutherland   1080 7 7.0
8 LASER 161577 Adrian Coole   1080 8 8.0
9 SOLO 4591 John Mansfield   1155 9 9.0
10 SOLO 5111 Geoff Batchelder   1155 10 10.0
11 Out Of The Blue ALBACORE 7431 Ken Lee   1065 11 11.0
12 TTT SOLO 4450 Alan Dibble   1155 12 12.0
13 LASER 161563 Eddie Ainscough   1080 13 13.0
14 Splash & Dash SOLO 4684 Barry Wicks   1155 OOD 13.5
15 LASER RADIAL 147320 Ian Stone   1104 15 14.0
16 LASER 16650 James Farqurhson   16 15.0
17 Lucky Jim SOLO 5000 Jim Prior   1155 RTD 19.0
17 SOLO 4496 Mike Pearcy   1155 RTD 19.0
17 ENTERPRISE 22352 Cyril Twining Margaret Twining 1116 RTD 19.0

www.maidenheadsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com